Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çapraz nakil kardeşliği

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan çapraz nakil ile Karslı Cengiz ailesi ile Ispartalı Eraslan aileleri böbrek kardeşi oldu

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Çapraz nakil kardeşliği
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen operasyonla Ispartalı böbrek hastası Ayşe Eraslan'a (42) Kars'tan gelen Duygu Cengiz (42) böbreğini verirken, böbrek hastası ağabeyi Hakan Cengiz'e (47) de Ayşe Eraslan'ın eşi Bayram Eraslan (42) böbrek verdi.

İLKİ BAŞARISIZ OLMUŞTU
Kars'ta yaşayan böbrek hastası Hakan Cengiz'e 2005 yılında AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde babası Ziya Cengiz'den alınan böbrek nakledildi. Ancak böbrek 2010 yılında attı. Durumu kötüye giden Cengiz'e 5 kişi böbrek vermek istedi. Ancak doku uyumu nedeniyle nakil olmadı.

TANSİYON YÜZÜNDEN
Isparta'nın Şarkikaraağaç İlçesi'nde oturan 2 çocuk annesi Ayşe Eraslan, 8 yıl önce karın ağrısı nedeniyle doktora başvurduğunda iki böbreğinin yüksek tansiyon nedeniyle küçüldüğü ve nakil olması gerektiği ortaya çıktı. Eraslan 3 yıl boyunca tedavi olurken bir yandan da kadavradan böbrek çıkmasını bekledi. Ayşe Eraslan'a eşi Bayram Eraslan bir böbreğini vermek istedi. Doku uyumsuzluğu nedeniyle nakil yapılamadı.

KOORDİNATÖR ÖNERDİ
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan, ağabeyine böbreğini vermek isteyen Karslı Duygu Cengiz'in böbreğinin Isparta'dan gelen Ayşe Eraslan'a; eşi Bayram Eraslan'nın böbreğinin ise Duygu Cengiz'in ağabeyi Hakan Cengiz'e uyumlu olduğunu istemeleri halinde çapraz nakil olabileceklerini bildirdi. İki aile de kabul edince, Eraslan ve Cengiz hayata yeniden tutundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapraz nakil kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN