Halk kültürü bu müzede yaşayacak

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Halk kültürü bu müzede yaşayacak

Akseki'de bu ay açılması planlanan Türk Folklor Müzesi'nde, 5 binin üzerinde materyal sergilenecek. Açılışa farklı ülkelerden 800 çocuk katılacak

Antalya'nın Akseki İlçesi'ne bağlı Sarıhacılar Mahallesi'nde çalışmaları yaklaşık 2 yıl önce başlatılan Türk Folklor Müzesi tamamlanma aşamasına geldi. Türk halk kültürünü yansıtan mutfak gereçleri, ahşap oyma tavan ve kapılar, ahşap kapı kilitleri ve anahtarlar, yöresel kıyafetler, tartı aletleri, demirci, kalaycı ve semerci aletleri, tarım araç ve gereçleri, silah, savaş ve müzik aletlerinden oluşan 5 binin üzerinde materyalin sergileneceği müze 22 Nisan'da açılacak.

800 BİN TL

Girişimci 60 yaşındaki Mustafa Kavasoğlu'nun çalışmalarını yürüttüğü müze için 2 katlı eski bir bina gerekli izinler alınarak restore edildi. Müzenin oluşturulması için yaklaşık 800 bin lira harcadığını söyleyen ve 30 yıldır biriktirdiği eserlerin sergileneceğini anlatan Mustafa Kavasoğlu, Türk Folklor Müzesi'nin yanı başında yaklaşık 350 bin liraya mal edilerek sıfırdan yapılan 2 katlı bir binada da Yaşam Müzesi oluşturulacağını vurguladı.

DÜNYA ÇOCUKLARI AÇACAK
Kavasoğlu, müzenin etnografik özellik taşıyan bölümünün 22 Nisan'da açılacağını, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 800'e yakın çocuğun açılışa katılacağını söyledi. Mustafa Kavasoğlu, Selçuklular döneminde kurulan bölgenin en eski Türkmen köyü, Düğmeli Evler, İpek Yolu ve kervan yollarının üzerinde yer aldığına işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk kültürü bu müzede yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN