Herkes birbirini suçladı

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Herkes birbirini suçladı

Antalya OSB'de 19 Kasım 2014'te buhar kazanın patlaması sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği kazanın mahkemesi başladı. Ölenlerin yakınları ve yaralılar işyeri sahibini, işyeri sahibi de kazan üreticisini suçladı

Antalya'da 19 Kasım 2014'te Organize Sanayi Bölgesi'nde Beyazz isimli çamaşır yıkama fabrikasının buhar kazanının patlaması sonucu hayatlarının kaybeden Nurten Uyar (46) Mediha Ünsal (39), Ali Cin (27) Döndü Atik (37) ve Yaşar Kapar'ın (42) duruşmasına başlandı. 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada aralarında şirket sahibi Yakup Arıkan'ın da bulunduğu yönetici Selçuk Nadir Erdinç, muhasebeci Nezaket Kaya, Teknik Kontrol Müdürü Mehmet Büyükdeniz ve teknik sorumlu Ahmet Ergüven olmak üzere 5 kişi sanık sandalyesinde yerini aldı.

ÜRETİM HATASINDAN

Kazanın tamamen buhar kazanının üretim hatasından kaynaklandığını da belirten işyeri sahibi Yakup Arıkan, "ODTÜ'nün bilirkişi raporunda da kazanın üretim hatasından kaynaklandığı tespit edilmiştir" dedi. Diğer 4 sanık da kazada her şeyin yönetmeliğe uygun olduğunu tekrarlayarak kazanın buhar kazanı üretim hatasından kaynaklandığını yinelediler. Hayatlarını kaybedenlerin yakınları ise olayda kusuru bulunanların cezalandırılmalarını istedi.

BUNU HİÇ KİMSE İSTEMEZ

Taraf ifadelerinin ardından mahkeme, çağrıldığı halde gelmeyen buhar kazanı üretimini yapan Galip Yarar'ın ifadesi alındıktan sonra dosyanın bilirkişi incelemesi konusunun değerlendirilmesine karar verdi. İşyeri sahibi Yakup Arıkan, "Kazanın ardından patlamada hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına tek tek gidip acılarını paylaştım. Maddi manevi ne yapmamız gerekirse acılarını hafifletmek için elimizden ne gelirse yapacağımı söyledim. Hiç kimse işyerinde böyle bir kazanın olmasını istemez" diye konuştu. İşadamı Arakın, patlamanın ardından çalışması durdurulan fabrikanın geçtiğimiz hafta yeniden açıldığını kaydetti. Fabrikada eski çalışanların işbaşı yaptığını da belirten Yakup Arıkan, "Biz bir aile gibiyiz. Eski çalışanlarımız işyerlerine sahip çıktılar" dedi. Arıkan'ın avukatı Ali Çelik de kazan kapağının kalınlığının 20 mm olması gerekirken 10 mm olduğunu ve kapağa yapılan kaynağın azlığından mukavemet gücünün eksildiğini dile getirerek, "Bilirkişi raporu ile haklılığımız net olarak ortaya çıkacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes birbirini suçladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN