Projeler başarıyı yanında getiriyor

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Projeler başarıyı yanında getiriyor

İkinci dönem için hedeflerini anlatan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, hayata geçirilecek olan Yaşam Merkezi Projesi'nin öneminin altını çizdi

Göreve geldiği 2011 yılında 41 bin olan öğrenci sayısını bu yıl 72 bine çıkararak Isparta'yı adeta bir üniversite kentine dönüştüren Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, projelerini anlattı.

PROJE EKSENLİ
İbicioğlu, üniversitenin fiziksel yapıları, laboratuvarları ve alt yapısı için yaklaşık 135 milyon TL yatırım yaptıklarını ve üniversiteyi yenilediklerini ifade etti. SDÜ olarak çeşitli projeler için Bilimsel Araştırma Programı, Avrupa Birliği ve TÜBİ- TAK gibi kurumlardan 65 milyon TL destek aldıklarını hatırlatan İbicioğlu, SDÜ'yü proje eksenli bir üniversiteye dönüştürdüklerini söyledi. Yatırım ve projelerin başarıyı beraberinde getirdiğini ifade eden İbicioğlu, akademik personelin bilimsel ve akademik çalışmaların sonucu URAP'da 2011'de Türkiye sıralamasında 19'uncu olan SDÜ'nün 2014 yılında 10'uncu sıraya ulaştığını vurguladı. İbicioğlu, TÜBİTAK 2209 - A kodlu öğrenci projelerinde son üç yıldır üniversiteler arasında birinci olduklarını, Kasım 2013'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayeleriyle organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası'nda 175 üniversite içerisinde ürettiği projeler, girişimcilik ve inovasyon uygulamaları ile birincilik ödülü kazandıklarını söyledi.

YENİ DÖNEM HEDEFLERİ
İkinci dönem hedeflerini de anlatan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, "2 bin 500 kişilik yurt, sosyal yaşam alanları ve bin 750 kişilik kongre merkezinden oluşan Yaşam Merkezi projesi önceliklerimiz arasında. Her türlü sosyal tesisleri ve modern bir konferans salonuyla kampüs içinde yeni bir Konukevi ve Uygulama Oteli yapılması da ikinci dönem hedeflerimizde yer alıyor" dedi. İbicioğlu, Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İİBF ek binaları ile Fen-Edebiyat Fakültesinin laboratuarlarının ivedilikle tamamlanması ve SDÜ çalışanlarına yönelik TOKİ ile süreçleri tamamlanan imza aşamasındaki Toplu Konut Projesinin inşaatına başlanıp kısa sürede bitirilmesi konusunun da kendileri için son derece önemli olduğunu anlattı.

SDÜ KOLEJİ PROJESİ
İbicioğlu,'Süleyman Demirel Üniversitesi Koleji' kurulmasını planladıklarını belirterek, kolejde, anaokulundan liseye kadar eğitim verilmesini istediklerini kaydetti. Akademisyenler için kampüste konaklama yerleri yapılmasını istediklerini dile getiren İbicioğlu, akademisyenlere yönelik projelerin de gündemde olduğunu anlattı.

SANAYİ ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ
Üniversite ve sanayi işbirliğini güçlendirecek projelere önem verdiklerini anlatan İbicioğlu, "Fikir ve projelerin geliştirildiği, danışmanlık hizmetlerinin verildiği teknolojik donanımlı bir merkez kurulacak. Bu merkezde öğrenci ve akademisyenlerimizin projelerinin sanayicilerimizle buluşturulmasını hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projeler başarıyı yanında getiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN