Rusya'da yakıt desteği başladı

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Rusya'da yakıt desteği başladı

Rusya'daki ruble krizi turizmi etkilese de umutlar tükenmiş değil. Hükümetin 11 ülkeye yönelik uçak yakıt desteği uygulamasının da başladığı bildirildi

Rusya'daki ruble kriziyle birlikte bu ülkeden gelen turistlerde yaşanan düşüş sürerken Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, hükümetin Rusya ve İran dahil toplam 11 ülkeye yönelik uçak başına 6 bin dolar yakıt desteği uygulamasının başladığını kaydetti. 2 Nisan'dan itibaren bu desteklerin ödendiğini kaydeden Hacısüleyman, Ruslara yönelik Türkiye'de uygulanan pasaport için son kullanma tarihinin 4 ay sonrası olarak belirlenen kuralın, turistin çıkış tarihine göre yeniden düzenlendiğini dile getirdi.

SON DAKİKA UMUDU HAKİM

Rezervasyonlarda yaşanan düşüşe de dikkat çeken Hacısüleyman, bu yıl Rusya pazarı açısından bakıldığında son dakika rezervasyonların yıla damgasını vuracağını kaydetti. Geçen yıl ilk 3 ayda 25 bin turistin geldiği Antalya'ya, bu yılın aynı döneminde 11 bine yakın Rus turist geldi. 'Ölü sezon' olarak nitelendirilen bu dönemde yaşanan düşüşün oranı yüzde 56.6'yı bulsa da yoğun sezon Mayıs ayında başlayacak.

ERKEN REZERVASYON

Rusların '1 Mayıs Bayramı' ve '9 Mayıs Zafer Bayramı' ile birlikte yaz sezonu sonuna kadarki dönemde tatil için en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelen Türkiye ve ikinci vatan olarak gördükleri Antalya için erken rezervasyon rakamları endişe verici düzeyde. Erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 40'a varan düşüş gözleniyor.

RUSYA GÜÇLÜ BİR ÜLKE

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ da, Rusya'ya yönelik yaptırımların hiçbir ekonomi için kolay olmayan bir durum olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Rus ekonomisi güçlüdür. Ben Rusya'ya seyahat eden, birçok Rus dostu olan bir turizmci olarak, bu işlerle Rus ekonomisinin devrileceğine inanmıyorum. Böyle güçlü bir ülkenin toparlanacağına inanıyorum."

DÜZELME BAŞLADI
Rus ekonomisinin krizi atlatmaya başladığını belirten Kızıldağ, "İlk aşamada devalüasyonun etkileri erken rezervasyon dönemini kapsadığı için sıkıntı yaşadık ülke olarak. Erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 40'a varan düşüş oldu. Ancak inanıyorum aradaki farkın büyük bölümü, 'last minute' dediğimiz son dakika satışlarıyla kapanacak ve Ruslar gene ikinci vatanları olan Antalya'ya tatile gelecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da yakıt desteği başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN