Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahim miyomlarının ameliyatsız tedavisi

Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Girişimsel Radyoloji Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Saim Yılmaz, miyomların tedavisinde uygulanan embolizasyon yöntemini anlattı

Giriş Tarihi: 24.4.2015
Rahim miyomlarının ameliyatsız tedavisi
Rahim miyomları, üreme çağındaki her üç kadından birinde görülen ve genellikle ameliyatla tedavi edilen bir hastalıktır. Miyomlar, ülkemiz için oldukça yeni bir uygulama ile ameliyatsız olarak da tedavi edebilmektedir. Bu seçeneklerin en çok kullanılanı, 'Embolizasyon tedavisi'dir. Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Girişimsel Radyoloji Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Saim Yılmaz, miyomların tedavisinde uygulanan embolizasyon hakkında bilgi verdi.

KANAMA VE KABIZLIK

Miyomlar ya da diğer adıyla fibroidlerin, rahim içindeki yerleşimlerine göre değişik sorunlar yaratabileceğini belirten Yılmaz, "Rahmin iç yüzeyine yerleşimli olanlar, adet kanamalarının artması, adet süresinin uzaması ve buna bağlı olarak kansızlığa; dış yüzeyine yerleşimli olanlar komşu organlara bası uygulayarak karında dolgunluk, kabızlık ve sık idrara çıkma gibi şikayetlere neden olabilir. Bu tür şikayetlere yol açan ya da büyüme gösteren miyomlara genellikle tedavi edilmektedir" dedi.

CERRAHİNİN ALTERNATİFİ

Klasik yöntemlerin miyomektomi (miyomların teker teker ameliyatla alınması) ve histerektomi (rahimin tamamen alınması) olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ancak bu yöntemlerin cerrahi operasyon gerektirmesi, başka alternatif tedavi yöntemlerinin araştırılmasını sağlamıştır. Batıda en sık uygulanan yöntem, 'Embolizasyon'dur. Embolizasyon, girişimsel radyologlar tarafından yapılan bir "anjiyo" işlemidir. Lokal anestezi altında, anjiyo cihazında görerek, kasık atardamarından her iki rahim atardamarlarına girilir bu damarlar minik taneciklerle tıkanır. Rahim içindeki miyomlar kansızlığa dayanamaz ve ölürler. Normal rahim dokusu ise komşu damarlardan da beslendiğinden sağlam kalır. Böylece tek bir işlemle rahim dokusu korunurken içerideki miyomlar öldürülmüş olur. Canlılıklarını kaybeden miyomları vücut bir yarayı ya da ölü dokuyu yok eder gibi aylar gittikçe küçültür" dedi.

FARKLI YÖNTEMLER

Bazı miyomların yüksek yoğunluklu ultrason dalgalarıyla küçültülebileceğini belirten Prof. Dr. Saim Yılmaz, ya da ciltten bir iğneyle girilerek radyofrekans yöntemiyle tahrip edilebileceğini ancak bu yöntemlerin embolizasyon tedavisine göre oldukça yeni ve az kullanılan işlemler olduğunu vurguladı.

TEK BİR İŞLEMLE YOK EDİLİYOR

Embolizasyonun bir ameliyat değil bir 'anjiyo' işlemi olduğunu belirten Yılmaz, "Bu nedenle genel anestezi, kesi, dikiş gerektirmez, yara izi oluşmaz. Hasta 1-2 gün hastanede kaldıktan sonra normal yaşamına dönebilir. Histerektomi'de rahim alınır, Miyomektomi'de de ameliyat sırasında rahimin alınma riski vardır. Embolizasyon'da ise rahimin zarar görme ihtimali son derece azdır. Embolizasyon'un en önemli avantajlarından biri de tek işlemle rahim içindeki birçok miyomun tedavi edilebilmesidir. Bu özellikleriyle embolizasyon, özellikle rahim içerisinde birden fazla miyomu olan hastalarda ideal bir tedavi yöntemidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahim miyomlarının ameliyatsız tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN