Engellilerin hayatı daha da kolaylaştı

Büyükşehir Belediyesi, engelleri ortadan kaldırıyor. Apartman girişlerine rampa yapılan, evleri yeniden düzenlenen engellilerin hayatı kolaylaştırılıyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Engellilerin hayatı daha da kolaylaştı
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde müjdesini verdiği Engelsiz Evler Projesi, hayata geçti. Projeyle, engelli vatandaşların evlerinde hayatı kolaylaştıracak düzenlemeler yapılıyor. Evinde sorun yaşayan engelli bireyin başvurusu üzerine Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı uzmanları önce evde tespit yapıyor. Engelli bireyin yaşadığı zorluklar belirlenerek, çözümler üretiliyor ve evdeki engeller ortadan kaldırılıyor.

NE GEREKİYORSA YAPILIYOR

Engelsiz Evler Projesi ile engelli vatandaşların evlerinde rahat hareket edebilmeleri sağlanıyor. Öncelikle bina girişlerine engelli rampaları yapılıyor. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda mutfak tezgahlarının, lavaboların, elektrik anahtarlarının yükseklikleri ayarlanıyor. Banyo tuvalet ve lavabo, engelli bireyin rahat kullanabileceği şekle getiriliyor. Balkonlarına sürgünü kapı sistemi yapılarak, balkona giriş çıkışları kolaylaştırılıyor. Engelli bireyin evinin çatısı akıyorsa, tamir ediliyor, evi boyanıyor, kapı ve pencereleri değiştiriliyor, evine parke döşeniyor.

BALKONA BİLE ÇIKAMIYORDU

Balbey Mahallesi'ndeki evinde yatağa mahkum olarak yaşayan Barbaros Hayrettin Ortakalaycı, yapılan sürgülü kapı sistemi ile artık balkona yatağıyla rahatça girip çıkabildiğini söyledi. Engelli Tufan Yılmaz'ın yaşadığı apartmanın girişine ise portatif bir rampa yapıldı. Yılmaz, "Hayat benim için daha güzel. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin hayatı daha da kolaylaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN