Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turist azaldı maliyet arttı

Antalya'ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı, yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 düştü

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Turist azaldı maliyet arttı
Antalya'ya ocak-nisan döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 geriledi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) verilerine göre, kente geçen yılın ocak-nisan döneminde 1 milyon 315 bin yabancı ziyaretçi gelirken, bu yılın aynı döneminde sayı, 1 milyon 148 bin kişiye düştü.

SADECE ALMANLAR ARTTI

Dört aylık dönemde Almanya pazarından gelen turist sayısı yüzde 5,7 artarak 490 bin kişiye yükseldi. Rusya pazarından gelen turist sayısı ise yüzde 39,8 düşerek 126 bin kişiye geriledi. Hollanda pazarından gelen turist sayısı, yüzde 26, İran pazarından gelen turist sayısı yüzde 22 azaldı. Söz konusu dönemde, Belçika, İsveç, Danimarka, Norveç, İsviçre, Avusturya, Ukrayna, İsrail, Fransa, Litvanya, Belarus pazarlarında da gerileme yaşandı.

MALİYETLER DE YÜKSELDİ
Öte yandan AKTOB Araştırma Birimi verilerine göre, 2015 yılı Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 8,59 olurken, otellerdeki maliyet artışları yüzde 12,3 oldu. Son bir yılda, otellerde maliyetleri en hızlı artan gider grupları içinde yüzde 14,2 ile yiyecek grubu öne çıktı. İçecek grubundaki maliyet yükselişi de yüzde 10,4 oldu. Teknik servis malzemelerindeki artış da yüzde 9,8 seviyesinde gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turist azaldı maliyet arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN