Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Turunç Masa' uyanıklığı

Giriş Tarihi: 10.5.2015
'Turunç Masa' uyanıklığı

Belediyelerle iletişim kolaylaşırken, bunu kötüye kullananlar türedi. Komşusunu şikayet edip geri almak için para isteyenler tespit edildi

Muratpaşa Belediyesi'nde vatandaş sorunlarına aracısız çözüm iddiasıyla 17 Kasım 2014'te hizmete başlayan Turunç Masa, 'tuhaf' taleplerden bunalmış durumda. Bugüne kadar Turunç Masa'ya toplam 22 bin 299 çağrı gelirken, bunların 18 bin 933'ü kayda alındı. Kalan 4 binlik kısmı ise 'gelin kilitlenmiş köpekleri ayırın' ve 'kaçan tavuklarımı yakalayın' gibi farklı talepler oluşturuyor. Bu taleplerin yoğunluğuna karşın 18 bin 933 kayda giren talebin 17 bin 50'sine geri dönüş yapıldığı bildirildi.

KÖTÜYE KULLANANLAR
Şikayet mercisine ulaşım kanalları bu kadar kolaylaşınca, bunu kötüye kullananların da ortaya çıktığı öğrenildi. Turunç Masa'nın BİMER ve İnternet Şikayetleri Sorumlusu Mehmet Alper Uysal bu durumun özellikle balkonu içeri almalar ve açık çıkmalar gibi imara aykırı küçük sorunlarda kullanıldığını anlatarak, "Eğer imar kanununa aykırı bir durum yoksa, şikayet geri çekilince işlem yapılmıyor. Önce şikayet edip, ardından şikayeti geri almak için bin lira gibi ücret talep edenlerin olduğunu öğrendik" diye konuştu. Çağrı Merkezi Sorumlusu Damla Rüya Akyol, telefon çağrılarında da bu tip suiistimallerin yaşandığını söyledi. Seyyar satıcıların tartışması örneğini veren Akyol, "Bir eski seyyar satıcı dükkan açmış. Kapısının önünde tezgah açan seyyar satıcıyla tartışma yaşıyor. Her ikisi de aynı anda Turunç Masa'yı arıyor. İkisi de birbirini şikayet ediyor. Karşılıklı misilleme yapıyorlar" dedi.

MALATYA'DAN
Özellikle hayvanseverlerden yoğun ilgi gördüklerini anlatan Akyol, "Arayanların yaklaşık yüzde 30'unu hayvanseverler oluşturuyor" dedi. Turunç Masa'nın tanınırlığının arttığına dikkat çeken Akyol, "Murtapaşa'nın dışından diğer ilçelerden de şikayetleri bize bildiriyorlar. Son olarak Malatya'dan bir vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanmak için aradı. Böyle durumlarda vatandaşları ilgili yerlere yönlendiriyoruz" dedi. Çağrı merkezinde çalışan 12 kişiden 2 veya 3'ünün gece vardiyasında çalıştığını anlatan Akyol, "Gece saatlerinde en çok yanan çöp konteynırları ve cenaze nakil hizmeti için arıyorlar" dedi. Sorunları çözülen vatandaşlardan çok olumlu dönüşler aldıklarını anlatan Akyol, "Işıklar Caddesi'nde şikayet sonrası kaldırım işgali çözüldü, buraya baklavayla geldiler. Görevlilerimizden nikah şahitliği yapmasını isteyenler bile oldu" dedi.

TURUNÇ MASA'YI BUNALTAN ŞİKAYETLER
Düğün için sandalye ihtiyacı olan damat sadece cenazeler için sandalye verildiğini ve üzerinde de 'acınız acımızdır' yazdığını öğrenince: "Tamam daha güzel. Yazı da benim için çok uygun. Lütfen gönderin. Mesajımız yerine ulaşsın."
Gece 03.30'da emlak borcunu öğrenmek için arayan vatandaş: "Bu borçlar uyutmuyor. Gece aklıma takıldı. Sabahı bekleyemedim. Emlak borcumu öğrenmek istiyorum."
Mevzuat gereği mahalleden toplanan sokak köpekleri kısırlaştırılıp ve aşıları tamamlanıp yeniden mahalleye bırakılınca isyan eden vatandaş: "Arkadaş alıp götürdünüz, geri geldi bu hayvanlar. Saldırgan hayvanlar. Havlayıp duruyorlar. İllaki bırakacaksanız, adres vereyim, benim kaynananım evinin önüne bırakın."
Köpeklerin çiftleşmesinden şikayetçi vatandaş: "Parkımızda çiftleşen köpekler kilitlendi. Gelip su dökün, bu hayvanları ayırın."
Mutfak giderinin kanalizasyona bağlandığı iddiasıyla arayan vatandaşa, konu araştırılıp dönülünce: "Zaten benim oturduğum mahalle değil. Ben oradan geçerken kanalizasyonda bulgur tanesi gördüm. Belki mutfak giderini kanalizasyona bağladılar diye düşündüm."
Yalnızlık başına tak eden kadın: "Evlenmek istiyorum. Sizi arayan bekar erkekler vardır. Bana yönlendirebilirsiniz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Turunç Masa' uyanıklığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN