Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca unutur ama tarih asla unutmaz

Giriş Tarihi: 11.5.2015
Hoca unutur ama tarih asla unutmaz

Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanı iken yaptığı bir konuşma, milletvekilliğine bakış açısını ortaya koyuyor: Bol maaş, indirimli uçak bileti

Tarih Nisan 2012. Yer dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'a 'büyük ağabey' sözü ile yüklendiği CHP Kemer İlçe Kongresi… Akaydın, "Niye iktidar olamayacağımızı anlatıyorum" diye başladığı sözünde cevabı 'vesayet' ve 'entrika' olarak verdiği konuşma.

KONUŞMANIN SATIR ARALARI

Akaydın ile Baykal arasındaki gerginliğin kamuoyuna en açık olarak yansıdığı konuşma bugünkü CHP'yi de biçimlendirmeye devam ediyor. Tansiyonu, parti içindeki muhaliflere yönelik 'asalak siyaseti' ve 'kahpe siyaseti' sözleriyle tırmandıran Akaydın'ın konuşmasında, satır aralarında kalan bölümlerde ise bugüne önemli göndermeler var.

BOL MAAŞ, İNDİRİMLİ BİLET

O cümleler arasında bir bölüm var ki Mustafa Akaydın'ın milletvekilliğine bakış açısını gözler önüne seriyor. Belediye başkanlığından çekilmesi için kendisine 2011 seçimlerinde milletvekili adaylığı teklif edildiğini anlatan Akaydın, bu teklife verdiği cevabı şöyle aktarıyor: "Keyfime bakardım arkadaşlar, ömür boyu bol maaş, uçaklarda indirimli seyahat, öyle değil mi? Kabul etmedim." Bu sözlerin her fırsatta, "Belediye başkanlığından elde ettiğim gelir hekimlikten elde ettiğim gelirin yarısı" diyen Akaydın'dan gelmesi ise daha manidar.

CHP GELENEĞİ
"Küçük insanların büyük gölgesinden partimiz çok çekti" diyen Akaydın, aynı konuşmasında birilerini ayak altından çekmek için milletvekili yapmanın da CHP'nin geleneklerinde olduğunu söylüyor. İşte Akaydın'ın o sözleri: "Parti meclis üyeleri ve genel başkan yardımcılarından öğrendim ki bu partimizin geleneksel taktiğiymiş. Eğer belediye başkanı biraz ayağa dolanıyorsa, ona denirmiş ki; 'Gel seni bu dönem milletvekili yapalım.' Ayağımıza dolanmasın diye."

SİYASİ AHLAK VURGUSU

Bu sözler, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, "Dokunulmazlık zırhına bürünmek için aday oluyor" tezini güçlendiriyor. Belediye başkanı iken milletvekilliği için böyle düşünen Akaydın, bugün milletvekili olmak için halktan oy istiyor. Konu ile ilgili görüş veren Menderes Türel, "Bu sözler siyasi ahlak açısından değerlendirilmesi gereken sözler. Milletimiz bunun değerlendirilmesini yapar" dedi.

YAN GELİP YATMAK İSTİYOR

AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer ise bu sözlerin Akaydın'ın milletvekilliğine ne gözle baktığını ortaya koyduğunu, AK Parti'nin siyaset anlayışıyla, Akaydın'ın bu söyleminin taban tabana ters olduğunu belirterek, "Milletvekilliği yapmak bizim için millete hizmet aracıyken, Akaydın için milletvekilliği ömür boyu bol maaş ve uçaklarda indirim demekmiş. Akaydın, yan gelip yatmak için vekil olmak istiyor" dedi.

DAVALARDAN KURTULMAK İSTİYOR

Türel'in Akaydın'a yönelttiği 'Dokunulmazlık zırhı için milletvekili olmak istiyor' suçlamasını hatırlatan Sümer, "Şimdi Antalyalı hemşerilerimize sesleniyorum. Belediyeyi zarara uğratmaktan, ihaleye fesat karıştırmaya kadar hakkında birçok yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası bulunan, açılan davalardan kurtulmak için, yan gelip yatmak için milletvekili olmak isteyen Akaydın'ı seçecek misiniz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca unutur ama tarih asla unutmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN