Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahilik Haftası kutlandı

19'uncu Ahilik Haftası Cumhuriyet Meydanı'nda Antalya Valisi Muammer Türker'in de katıldığı geleneksel törenlerle kutlanmaya başlandı

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Ahilik Haftası kutlandı
Antalya'da 19'uncu Ahilik Haftası, Vali Muammer Türker, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, milletvekilleri, belediye başkanları ve esnafın katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda törenle kutlandı. Vali Türker, ahiliğin kelime anlamı itibariyle kardeşlik anlamına geldiğini belirterek, "Ama bunu sadece sloganik söz olarak yorumlamak hatasına da düşmemek lazım" dedi. Türker, "Bugünkü anlamda devletlerin olmadığı, devletlerin düzenleyici rollerinin bu kadar etkin olmadığı dönemlerde ahilik üretimin ve ticaretin düzenlenmesinde çok önemli roller oynamıştır" diye konuştu.

İYİ AHLAK, KARDEŞLİK
AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok ise "Ahilik, bütün güzel meziyetlerin buluştuğu, yüzyıllar boyunca da toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan, toplumsal kimliğimiz açısından da daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürdür" dedi. Konuşmaların ardından 'Yılın Ahisi' seçilen ve 53 yıldır Antalya'da tornacı olarak çalışan Metin Filiz'e, Vali Türker tarafından kaftan giydirildi. Cumhuriyet Meydanı'nda kutlamalar temsili 'şet giyme' töreniyle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahilik Haftası kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN