Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinpark'ta kritik tarih

Antalya'daki Vakıf Zeytinliği'nde hayata geçirilecek olan proje için kritik tarih Temmuz. Yapılacak çalışma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın değerlendirmesi sonrası başlayacak

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Zeytinpark'ta kritik tarih
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Vakıf Zeytinliği için hazırlanan ZeytinPark projesinde kritik tarih Temmuz ayı olacak. Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladığı alan için hazırlanan proje Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na sunuldu. Şimdi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geçen yıl Temmuz ayında SİT alanlarının dört mevsim kuralına göre yeniden değerlendirmesini öngören çalışması bekleniyor.

ÜÇ EKİP ÇALIŞIYOR
ATB Başkanı Ali Çandır, Bakanlık'tan kendilerine ulaşan yazıda, bölgede yapılacak projenin 'Antalya-Burdur- Isparta İlleri Doğal SİT Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi' nedeniyle doğal SİT statüsü belirlenme sürecinin tamamlanmasının ardından değerlendirilmesine karar verildiği belirtildi. Çandır, "Ekiplerin çıkaracağı raporla alanların yeniden değerlendirilmesi yapılacak. Temmuz ayı gibi raporun tamamlanması bekleniyor" diye konuştu.

KENTİN AKCİĞERİ

Zeytinpark alanının çevresinin duvarla çevrilerek koruma altına alındığını anlatan Çandır, "Vakıf Zeytinliği, 1 yılda 610 milyon metreküp karbondioksit emip oksijen salmasıyla kentin akciğeridir. Herkesin içi rahat olsun, bölge koruma altında" dedi.

HERKESİN AĞACI OLACAK

Proje için 12'si kamu, 13'ü özel sektör olmak üzere 25 hissedarlı Zeytinpark A.Ş. şirketini kurduklarını hatırlatan Ali Çandır, "Proje yaklaşık 15 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek. Projeyi onaylama sürecinin tamamlanmasının ardından 2 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz" diye konuştu. Çandır, projeyle ilgili olarak, "Zeytinpark'ı Avrupa'nın en büyük botanik parkı yapmayı hedefliyoruz. Zeytinpark'ta isteyen herkesin bir ağacı olacak. 2 bin 630 dönümlük alanda kuş tünelinden gözetleme kulesine, zeytin müzesinden gençlik merkezine, kır kahvesinden engelli yaşam alanlarına, Zeytin Market'ten kentsel değerler sergi alanına kadar Antalyalılara nefes aldıracak birçok proje hayata geçirilecek" bilgisini verdi.

ANTALYA'NIN AKCİĞERİ
Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Vakıf Zeytinliği, 1 yılda 610 milyon metreküp karbondioksit emip oksijen salmasıyla kentin akciğeri olarak ifade ediliyor. ATB Başkanı Çandır, "Herkes rahat olsun, bölge yeşil alan olarak kentin en büyük kazanımıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinpark'ta kritik tarih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN