Hoca'nın ekibi fesatçı çıktı

Akaydın ile ekibinin Büyükşehir'de temizlik ihalesini alan MÇ firması üzerinden belediyeyi akıllara durgunluk veren yöntemlerle zarara uğrattıkları ortaya çıkarıldı

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Hoca'nın ekibi fesatçı çıktı
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2013 yılında yaptığı ana cadde ve bulvarların genel temizliği ve katı atık toplama işi ihalesine fesat karıştırıldığı iddialarıyla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ile MÇ Grup Temizlik Limited Şirketi'nin kazandığı ihaleyi inceleyen Bilirkişi İsmail Koca'nın raporunda şok detaylar ortaya çıktı. Motosiklet kiralanması ile ilgili başlatılan soruşturmanın detaylarında temizlikten işçi alımına, işçiler için firmaya fazla ödeme yapılmasından fazla süpürge kullanım ücretine kadar belediyenin zarara uğratıldığı kalem kalem tespit edildi.

MOTOSİKLET VURGUNU

Bilirkişi Koca'nın 24 Nisan 2015 tarihinde tamamlayarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim ettiği rapora göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin satış fiyatı 2 bin liranın altında olan motosikletlerin tanesini bin liradan kiralaması nedeniyle başlayan süreç, farklı bir boyut kazandı. Koca'nın didik didik incelediği Ekim 2013'te gerçekleştirilen ve 2014 yılını kapsayacak şekilde yapılan ihalede, 34 bin liraya satın alınabilecek 17 motosikletin yıllık kirası için belediyenin 204 bin lira ödediği ortaya çıktı. Bilirkişi Koca, Belediye'nin bu nedenle 170 bin lira zarar uğratıldığını belirledi.

ÜST GEÇİTTEN GÖTÜRDÜLER
Ancak aynı ihalede tartışmalı olan konu motosikletle sınırlı değil. Motosikletle başlayan soruşturmaya, bilirkişi raporuyla ihaleyi alan firmaya hak etmediği halde ödenen malzeme bedelleri ile iş artışı bedeli de eklendi. Motosikletle ilgili 170 bin liralık zarara, 117 bin 654 lira daha eklendi. Aynı ihaleden belediyenin toplam zararı 325 bin liraya ulaştı. Bilirkişi raporuna göre, üst geçitlerin temizliği proje kapsamında olduğu halde iş artış bedeli olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından MÇ Grup Temizlik'e, Ocak, Şubat, Mart ayında damga vergisi ile birlikte toplam 117 bin 654 TL ödendi.

SÜPÜRGE SOYGUNU

Bilirkişi İsmail Koca'nın Akaydın ve ekibinin mercek altına aldığı temizlik ihalesi dosyasında dudak uçuklatan olaylar yer alıyor. Hoca'nın seçimi kaybedişine kadar geçen 3 aylık süre içerisinde, firmaya ödeme yapılan ek malzemeler arasında süpürge bile bulunuyor. Şartnamede aylık 2 bin 500 saplı alan süpürgesi kullanılacağı belirtilmesine rağmen, Ocak ayında 4 bin 505, Şubat ayında da 7 bin 300 süpürge kullanan firma, belediyeden ek ödeme istedi. Belediye firmaya hiç araştırma ve inceleme yapma gereği duymadan sadece saplı süpürgeler için ek olarak 34 bin lira ödeme yaptı. Ayrıca, kauçuk eldiven, battal çöp poşeti, çek pas, tırmık gibi malzemeler için de ek ödemeler gerçekleştirildiğine dair tespitler raporda yer aldı. Raporda, malzemelerin ne için, nerede, kaç adet kullanıldığı gibi detayların Katı Atık Yönetim ve İşletme Müdürlüğü'nce kontrol edilmediği de vurgulandı.

ZARAR ÜSTÜNE ZARAR
Belediye'nin zarara uğratıldığı bir diğer konu ise ek malzeme için ödenen bedel. Bilirkişi raporuna göre, ihale şartnamesinde kullanılacak miktarlar adet ve kilogram olarak belirlenmesine ve firmaya avans verilmeyeceği de belirtildiği halde, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın yönetimindeki belediye ekibi, firmaya kanuna aykırı ek ödeme yaptı. Bilirkişi raporunda, şartnamede belirlenen miktarın üzerinde kullanılmış gibi hak ediş düzenlenerek yüklenici firmaya 37 bin 186 TL fazla ödeme yapıldığına dikkat çekildi. Bu nedenle toplam zarar 325 bin liraya ulaştı.

SORUMLULAR BELİRLENDİ
Kamu adına Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bilirkişi tarafından araştırılmasını istediği 'İhaleye Fesat Karıştırma' olayı ile ilgili hazırlanan raporda, dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı baş şüpheli olarak gösterildi. Buna ilave olarak Bilirkişi İsmail Koca, oluşan zararın 170 bin liralık bölümünden İhale Komisyon Başkanı Nuri Nar, Mali Üye Nebican Duran, Atık Toplama Şube Müdürü ve Uzman Üye İmdat Demir, Çevre Mühendisi ve Uzman Üye Funda Taşdan ile Çevre Mühendisi ve Uzman Üye Pınar Yolyapar'ın, zararın 154 bin 841 liralık bölümünden ise hak edişleri imzalayan Çevre Mühendisi Funda Taşdan, Çevre Mühendisi Pınar Yolyapar, Çevre Mühendisi Burçin Yırtıcı, Memur Haydar Ökdemir, Memur Ekrem Dayan ile Kontrol Amiri ve Atık Toplama Şube Müdürü İmdat Demir'in müştereken ve müteselsilen sorumlu olduklarını bildirdi. İhalelerle ilgili şartnameyi imzalayan Funda Taşdan, Burçin Yırtıcı, Pınar Yolyapar, Özlem Kılıçaslan, İmdat Demir ve Başkanlık adına olur veren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Halil Özge Dora'nın 170 bin liralık zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olduklarına da vurgu yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın ekibi fesatçı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN