Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akaydın kaçıyor Savcı kovalıyor

Savcılık temizlik ihalesine fesat karıştırdıkları bilirkişi raporu ile belirlenen Akaydın ve 10 bürokratı hakkında soruşturma izni istedi

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Akaydın kaçıyor Savcı kovalıyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, mahkemeler ve Sayıştay'ın tespit ettiği hukuksuz ödemeler dahil 35 ayrı konuda sorgulanıp yargılandığını açıkladığı ve dokunulmazlık için milletvekili adayı olup kaçmakla suçladığı Mustafa Akaydın'ın 36'ncı dosyası da yolda. Dokunulmazlık zırhına bürünerek kaçmaya çalışan Akaydın'ın peşini Cumhuriyet Savcısı bırakmıyor.

SORUŞTURMA İZNİ İSTENDİ

Mustafa Akaydın'ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 2013 yılında yaptığı; 'Ana Cadde ve Bulvarların Genel Temizliği ve Katı Atık Toplama İşi' ihalesi ile fahiş fiyatla motosiklet kiralanmasıyla ilgili SABAH Akdeniz'in detaylarını okurlarına duyurduğu bilirkişi raporundaki tespitlerden sonra Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu, Akaydın ve 10 bürokratı hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla 8 Mayıs 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na başvurarak soruşturma izni talep etti.

325 BİN LİRALIK ZARAR

Savcı Beyoğlu, Bilirkişi İsmail Koca'nın hazırladığı 31 sayfalık raporda, Akaydın ve ekibinin Büyükşehir Belediyesi'ni 325 bin lira zarara uğrattıklarını tespit ettiğine vurgu yaparak soruşturma izni isteğini belirtti. Akaydın yönetimindeki dönemin Büyükşehir Belediyesi bilirkişi raporuna göre, Aralık 2013'te yapılan ve 2014 yılını kapsayacak ihalede, toplam 34 bin liraya satın alınabilecek 17 motosikletin yıllık kirası için 204 bin lira ödemiş ve belediye bu nedenle 170 bin lira zarara uğratılmıştı. İhaleyi alan MÇ Temizlik Grubu isimli firmaya hak etmediği halde ödenen malzeme bedelleri ile iş artışı bedeli de eklenince belediyenin zararı 325 bin liraya ulaşmıştı.

AKAYDIN DA SORUMLU

Hem şartnameyi imzalayan hem de dosyayı kabul eden ihale komisyonu bürokratlarının da sorumlu olduğu vurgulanan soruşturma dilekçesinde, "Raporda belirtilen şahıslar ile Belediye Başkanı olarak belediye idaresinin başı ve tüzel kişiliğin temsilcisi konumunda olduğu göz önüne alınarak Mustafa Akaydın'ın isnat edilen eylemlerden sorumlu olduğu ve adı geçenlere isnat edilen eylemlerin haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu dosya kapsamında anlaşıldı" denildi.

İŞTE O BÜROKRAT İSİMLERİ
Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu'nun İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda soruşturma izni istenenler şu isimlerden oluştu:" Dönemin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, İhale Komisyon Başkanı Nuri Nar, İhale Komisyonu Üyesi Nebican Duran, Atık Toplama Şube Müdürü İmdat Demir, Çevre Mühendisi Funda Taşdan, Çevre Mühendisi Pınar Yolyapar, Çevre Mühendisi Funda Taşdan, Çevre Mühendisi Burçin Yırtıcı, Memur Haydar Ökdemir, Memur Ekrem Dayan ile Kontrol Amiri ve Atık Toplama Şube Müdürü İmdat Demir, Çevre Mühendisi Özlem Kılıçaslan, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Halil Özge Dora."

TÜREL: ONLARCA USULSÜZLÜK VAR
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, "Dokunulmazlık zırhı almak istiyorsa, ipliğini pazara çıkarmak siyasi olarak benim görevimdir" diyerek hedef aldığı CHP'nin Antalya 4'üncü sıra Milletvekili Adayı Mustafa Akaydın dönemiyle ilgili 35 dosyanın dışında onlarca usulsüzlük tespit ettiklerini açıklamıştı. Türel, "Ama biz bir tane suç duyurusunda bulunmadık. Biz bilgilendirmeyi devletin resmi makamlarına yaparız. Devletin resmi makamları tespit ediyor ve suç duyuruları resmi makamlar tarafından yapılıyor" demişti. Türel, Akaydın'ı bağımsız yargı önünde bu iddiaların hesabını verdikten sonra milletvekili adayı olmaya çağırmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın kaçıyor Savcı kovalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN