Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serbest Bölge rıhtımı yat imalatçısının oldu

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Serbest Bölge rıhtımı yat imalatçısının oldu

Antalya Serbest Bölgesi'ne ait olan ve yıllardır balıkçılar tarafından kullanılan rıhtım Balıkçı Barınağı'nın tamamlanması ile boşaltıldı. Rıhtım artık yat imalatçılarının hizmetinde olacak

Antalya Serbest Bölgesi'ne tahsis edilmiş olmasına rağmen yer yokluğu nedeniyle yıllardır balıkçılar tarafından kullanılan rıhtım boşaltıldı. Balıkçıların Sıçan Adası karşısında yapımı tamamlanan Balıkçı Barınağı'na taşınma işlemi tamamlandı. Böylece Antalya Limanı'nda bir dönem sona erdi. Boşalan 8 bin metrekarelik alan ve rıhtım Serbest Bölge'nin kullanımına geçti.

DAHA FAZLA ÜRETİM
Ürettiği ultra lüks yatlarla dünyanın sayılı yat üretim merkezleri arasına giren Antalya Serbest Bölgesi'nin sahip olduğu alanın genişlemesi, daha fazla yat üretimi, daha fazla yat bakımı ve daha fazla istihdam anlamına geliyor. Antalya Serbest Bölgesi İşletici A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, boşalan alanda süper lüks yatların tamir ve bakımlarının yapılacağını bildirdi. Gürses, kurulacak tesislerde 4 bin kişinin istihdam edileceğini sözlerine ekledi.

KATMA DEĞER ARTACAK

Kurulacak tesislerin katma değer yaratacağını ve yat bakım işinde 4 bine yakın kişinin çalışacağını belirten Gürses, "Binlerce kişi istihdam edilecek. Geri dönüşü kısa sürede sağlanacak. Ayrıca Antalya Serbest Bölgesi'nde 14 yılda 270 yat üretildi. Bu yatlardan 570 milyon dolar satış rakamı elde edildi. Bugün ise 50-60 metre uzunluğunda yat üretimi yapılıyor. Dünyanın ilk ve özel eco yatı burada üretiliyor. Önümüzdeki günlerde denize indirilecek" açıklamasını yaptı.

DAHA BÜYÜK YATLAR

Gürses, balıkçıların taşınma işleminin ardından Serbest Bölge içinde daha büyük yatların yapımı, suya indirilmesi ve lüks yatların tamiri için yer açıldığı söyledi. Böylece Antalya'da yat bakım ve onarım tesislerinin eksikliğinin giderileceğini de belirten Gürses, "Bu alanı en verimli şekilde kullanacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serbest Bölge rıhtımı yat imalatçısının oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN