Caretta Caretta'ya uygun yer bulundu

Adı Caretta Caretta olacak Antalya'nın üçüncü havalimanı için yer tespit edildi. Açıklamayı DHMİ Genel Müdürü Yıldırım yaptı

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Caretta Caretta'ya uygun yer bulundu
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Ulaştırma, denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan tarafından adının Caretta Caretta olacağı açıklanan Antalya'nın batısına yapılacak yeni havalimanı için Kaş-Demre arasında bir yer belirlendiğini söyledi.

HAREKET NOKTASI ELVAN

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hamdi Yıldırım, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan ve havacılık uzmanlarıyla yer tespiti yapmak üzere geçen hafta incelemelerde bulunduklarını ifade eden Genel Müdür Yıldırım, AK Parti'den Antalya birinci sıra milletvekili adayı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan'ın da havalimanı ihtiyacını dile getirmesinin önemli bir hareket noktası olduğunu anlattı.

İKİSİNİN TAM ORTASINDA
DHMİ Genel Müdürü Yıldırım, "Kaş-Demre bölgesi Antalya merkeze 200 kilometre, Dalaman Havalimanına ise 190 kilometre mesafede. Belirlenen alan iki havalimanının arasında bir yerde. Her 100 kilometrede bir havalimanı kuralını da yerine getirmiş oluyoruz. Kaş, Demre ve Finike'ye çok yakın olan bir alanda, 400-600 metre rakımda güzel bir düzlük var. Şu anda çalışılıyor, fizibilite olumlu sonuç verirse orada öyle bir planlama yapıyoruz. İnşasını Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü üstlenecek" diye konuştu.

3 ÖNEMLİ KRİTERİMİZ VAR

Havalimanın uluslararası olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden ve kar getirebileceğini öngördüklerini anlatan Yıldırım, "Tarihi eserlerin olduğu bölgeye zarar vermeyi aklımızdan bile geçirmiyoruz. İkinci kriterimiz, ormanlara, doğal dokuya zarar vermeyecek bir yer olması. Üçüncüsü tarım arazisi olmaması gerekir. Çalışmaların tamamlanmasının ardından ihaleye hızlı bir şekilde çalışılacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caretta Caretta'ya uygun yer bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN