Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya için yeni atılım dönemi

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Antalya için yeni atılım dönemi

AK Parti'nin Antalya'da 'Yeni Atılım Dönemi'ni başlatacak projeleri büyük yankı uyandırdı. AK Parti'nin Antalya'daki takım kaptanı Lütfi Elvan projeleri SABAH Akdeniz'e anlattı

AK Parti'nin Antalya'da 'Yeni Atılım Dönemi'ni başlatacak projeleri büyük yankı uyandırdı. AK Parti'nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan kaptanlığındaki milletvekili adayları Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç, Sena Nur Çelik, İbrahim Aydın, Atay Uslu, İbrahim Türkiş, Nevin Korkmaz Zor, Hakkı Beşkazalı, Ercan Mekteplioğlu, İzzet Yılmaz, Murtaza Tamyürek, Mustafa Akdeniz Antalya'yı karış karış gezerek Yeni Atılım Dönemi'nin projelerini anlatıyor.

İŞTEANTALYA PROJELERİ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AK Parti Antalya birinci sıra milletvekili adayı Lütfi Elvan muhalefetin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçekleştiren bir iktidar olduklarını vurgulayarak, "Geceli gündüzlü çalıştık. Antalyamızın 20 yılda kat edeceği mesafeyi 5 yıla düşürmek için olağanüstü çaba sarf ettik. 24 ayar projelerimizle Antalyalıların huzuruna geldik. Bizim iktidarımız mega projeleri gerçekleştiren bir iktidardır. 7 gün 24 saat hizmet etmek için yola çıktık. Bizim kalbimiz Antalya diye atıyor. Bizler Antalya'yı bir dünya kenti, bir dünya markası yapmak için yola çıktık. Otoyollarıyla, hızlı treniyle, havalimanlarıyla, bölünmüş yollarıyla, akıllı kentiyle, sulama projeleriyle dünyada parlayan bir yıldız yapmak için yola çıktık" diye konuştu.

MESAFELER DAHA DA KISALIYOR

Lütfi Elvan'ın girişimleriyle başlatılan proje ile Türkiye'nin turizm ve tarım merkezi Antalya, hızlı demiryolu hatları ile ulusal demiryolu ağına bağlanıyor. Yolcu taşımacılığının yanı sıra sanayicilerin ve üreticilerin de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle taşımayı amaçlayan hızlı demiryolu yapımı kapsamında Antalya-Eskişehir (İstanbul) ve Antalya-Kayseri arasında da saatte 200 km hıza uygun olarak, hızlı demiryolu yapılıyor. Her yıl ortalama 4.5 milyon yolcu ve 10 milyon ton yükün taşınacağı, 423 kilometrelik güzergaha sahip Antalya-Burdur-Afyonkarahisar-Eskişehir (İstanbul) hızlı demiryolu hattının 2016 yılında temeli atılıp 2020'de tamamlanması hedefleniyor.

HIZLI TREN İLE KONFORLU SEYAHAT

Antalya'yı, Konya ve Kapadokya bölgesi ile Kayseri'ye ve dolayısıyla Ankara'ya yüksek hızlı demiryolu ağına bağlayacak proje de 2020 yılında tamamlanacak. Toplam 642 km uzunluğa sahip projenin temeli 2016 yılında atılacak. Proje tamamlandığında her yıl ortalama 4.3 milyon yolcu ve 4.6 milyon ton yük taşıması gerçekleşecek. Antalya-Eskişehir ve Antalya-Kayseri hızlı demiryolu tamamlandığında Antalya - İstanbul seyahat süresi 4.5, Antalya - Ankara arasındaki seyahat süresi de 3 saat olacak. Ayrıca, İzmir de hızlı tren ile Antalya'ya bağlanıyor. İzmir ve Denizli üzerinden Antalya'ya ulaşacak hattın projesi üzerinde çalışılıyor.

TRAFİK SERİ AKACAK
Açılışı yarın yapılacak olan köprülü kavşaklarla ilgili de bilgi veren Lütfi Elvan, "Şu anda 8 adet köprülü kavşağın yapımı devam ediyor. Bu kavşaklarımızdan 3 tanesini Sayın Cumhurbaşkanımız açacak. Bunlardan biri Hal Kavşağı, bir diğeri Altınova Kavşağı, bir diğeri ise Aksu Kavşağı. Bunun dışında devam eden diğer köprülü kavşaklarımız da yıl sonuna kadar tamamlanacak" diye konuştu. Lütfi Elvan, 8 kavşağın toplam bedelinin 220 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya için yeni atılım dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN