Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay'ın yükü azalacak

Antalya, Burdur ve Isparta illerine hizmet verecek Antalya Bölge Adliye Mahkemesi binası çalışmalarında son aşamaya gelindi

Giriş Tarihi: 23.5.2015
Yargıtay'ın yükü azalacak
Adalet mekanizmasının daha adil ve etkin çalışmasını sağlamak amacıyla kurulmasına karar verilen Antalya, Burdur ve Isparta'ya hizmet verecek olan Antalya Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi gün sayıyor. İl Jandarma Komutanlığı ile mevcut Antalya Adliyesi arasında yer alan Karayolları'na ait eski araç muayene istasyonunun bulunduğu alanda yapımı devam eden binanın kaba inşaatı tamamlandı. İnşaatın önümüzdeki adli yıl açılışına yetişeceği bildirildi. 33 bin metrekare alan üzerinde kurulan binanın 5 kat, 2 bodrum, 1 zemin olmak üzere 105 bin metrekare kapalı alandan oluşacağı kaydedildi.

KISA SÜREDE SONUÇ

Bu mahkemenin hizmete girmesi ile birlikte Yargıtay'a gidecek olan bazı dosyalar bu mahkemelerde görülecek. Davalar daha kısa sürede sonuçlanacak. Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Rıza Can, "Bu mahkemelerin diğer adı İstinaf Mahkemeleri. Avrupa ülkelerinin hemen hemen tamamında İstinaf mahkemeleri var. Daha güvenilir, daha etkin bir adalet anlayışını amaçlayan bu mahkemeler ilk derece mahkemelerin üstünde, Yargıtay'ın altında. Yargıtay'ın içtihat mahkemesi görevi görmesi lazım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'ın yükü azalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN