Halep oradaysa Antalya burada

Halep oradaysa Antalya burada

Antalya'daki toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Liderine yüklendi ve "Bunların lügatında hep cek cak'lar" var. Biz ise yaptıklarımızı söylüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Kepez Arena Turgut Özal Spor Salonu önünde gerçekleşen toplu açılışta Antalyalılarla buluştu. Açılış töreninde alanı binlerce kişi tıka basa doldurdu. Toplam 376 milyon liraya mal olan 32 yatırımın toplu açılışını gerçekleştiren Erdoğan, "Eğitimde 10 ayrı eser, sağlıkta 32 trilyon liralık yatırım, Gazipaşa Devlet Hastanesi ve 17 trilyon liralık Korkuteli Devlet Hastanesi, Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi. Kültür bakanlığı tarafından restorasyonları tamamlanan Demre Müzesi, Aspendos Tiyatrosu'nun restorasyonu tamamlandı. Serik'te 36 afet konutunun inşası bitti. İbradı ve Kızılot içme suyu, 3 gölet ve sulama, bir taşkın koruma, 14 meteoroloji gözlem istasyonu tamamlandı. Bugün buradan açacağız" dedi.

CEK CAK DEVRİ BİTTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinin benzerlerinin Antalya'da yerel seçim döneminde CHP'li Mustafa Akaydın tarafından verildiğini ve bunların gerçekleşmediğini hatırlattı. Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zat, söylediklerine inanıyor musunuz? Bunların dil bilgisinde gelecek zaman var. Cek- cak'la konuşuyorlar. Biz cek-cak'la konuşmadık. Yaptıklarımızı anlatıyorum. Antalya hizmetin kadrini bilir, kıymetini bilir. Halep oradaysa, arşın Antalya'da" dedi.

SÜTTEN KESİLDİLER

Antalya'nın geçmişte nice vaatlerle işbaşına gelenler tarafından aldatıldığını söyleyen Erdoğan, "100 bin istihdam, herkese sigorta, metro, her şey bedava dediler. Süt dediler sütten kesildiler, bu vaatlerle iş başına geldiler ve Antalya'nın 5 yılı kayboldu. Geriye kala kala bira festivali kaldı. Ölü yakma projesi kaldı. Bütün işleri bitti ölü yakma işi kaldı. Antalyalıların dillerinde o dönemde hangi türkü vardı biliyor musunuz? 'Çay benim çeşme benim aman derdimi deşme benim'. Antalya derdinin deşilmesini istemediği bir dönem yaşadı. Sonra emaneti yeniden ehline teslim etti. Geçtiğimiz 12 yılda Antalya için Başbakanlığım döneminde toplam yatırım 18 katrilyon. Yapılmış, bitmiş, hizmete girmiş olanları bir kenara, yatırımları söylüyorum" diye konuştu.

1.6 MİLYARLIK YATIRIM

Diğer önemli etkinliğin ise 2016 Antalya EXPO'su olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu etkinlik için Antalya'ya 8 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Burası çok ciddi bir çekim alanı haline geliyor. Sadece devlet olarak yapacağımız yatırımların bütçesi 1 katrilyon 600 trilyon (1 milyar 600 milyon lira). Cek, cak'la konuşmuyorum. Başlayan yatırımlardan bahsediyorum. 9 bin 500 kişilik kongre merkezi, 5 bin ve bin 500 kişilik amfitiyatro, sergi alanları inşa halinde. Şehir merkezini Expo alanına bağlayan güzergahta havalimanı bağlantılı raylı sistem ve çevre yolları inşa diliyor. 20 binin üzerinde ağaç dikiliyor 110 dönümlük alanda kalıcı ülke bahçeleri kuruluyor EXPO'da" dedi.

ANLAMAZLAR

CHP zihniyetinin raylı sisteme her zaman karşı çıktığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu ana muhalefet var ya, CHP zihniyeti var ya, raylı sistemlere her zaman karşı çıkmışlardır. Yine karşı çıkarlar. Bunlar rayı görünce başka bir şey zannediyorlar. Bunlar ayrıca anlatmak lazım. Hafif raylı sistemden, raylı sistemden metrodan anlamazlar. Bunları hayatları boyunca bunu görmemiş. Ama şu 12 yılda yaklaşık 1250 kilometre hızlı tren inşa ettik. Metrolar hızla devam ediyor. 79 sene Cumhuriyet tarihinde 6100 kilometre bölünmüş yol yapıldı ama biz 12 yılda 17 bin 600 kilometre bölünmüş yol yaptık. Farkımız bu, Antalya-Serik, Manavgat-Alanya güzergahında yapılan köprülü kavşaklar tamamlandı. İnşası süren Demokrasi, havalimanı, Expo Kadriye. Serik köprülü kavşakları da en kısa sürede tamamlanacak."

BÜYÜKŞEHİR YATIRIMLARI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 9 adet yol, 2 içme suyu ve 1 parkı tamamladığını kaydeden Erdoğan, "Antalya için çok önemli olan üç yatırım var. Antalya-Alanya yolu, hem turizm hem ticaret güzergahı. 134 kilometrelik bu güzergahı, Başbakanlığım döneminde bölünmüş yol olarak halletmiştik ancak yol üzerinde çok fazla yerleşim yeri olduğu için, ulaşımda arzu ettiğimiz hızı elde edemedik. Bu amaçla çok sayıda köprülü kavşak inşa ediliyor. Bugün de yatırım bedeli 80 trilyon lira olan üç köprülü kavşağın açılışını yapıyoruz. Geçen belediye seçimlerinden bu yana 1 yılda hatta son dört ayda, üç tane köprülü kavşak" diye konuştu. Konya'yı Antalya'ya bağlayan 5 tünelin inşasının tamamlandığını, ikisinin açılışının gerçekleştirildiğini ifade etti.

G-20 ZİRVESİ ÇOK ÖNEMLİ
Antalya'nIn iki önemli ev sahipliğine hazırlandığını hatırlatan Erdoğan, "Başbakanlığım döneminde bu adımları attık. Birisi Kasım ayında yapılacak olan G-20 zirvesi. Dünya liderleri Antalya'ya gelecek. Bu zirve için dünyanın en gelişmiş ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları ile uluslararası kuruluşların temsilcileri gelecek. Yaklaşık 11 bin kişinin katılacağı zirve için Belek bölgesini tamamen kapatıyoruz. Antalya için yüzlerce milyon dolar harcasak elde edemeyeceğimiz tanıtım fırsatıdır. Bu iş bizimle buraya geldi sıradan olay değildir. İnşallah Kasım ayındaki bu G -20 zirvesinde dünyanın en ileri 19 ülkesinin devlet başkanlarıyla bir arada olacağız. Tüm dünyaya mesajlarımızı vereceğiz. Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisi. Bizim dönemimizde böyle oldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep oradaysa Antalya burada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN