Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoca'nın kutusundan 247 bin lira zarar çıktı

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Hoca'nın kutusundan 247 bin lira zarar çıktı

Sayıştay, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Akaydın'ın seçim harcamalarını belediye bütçesinden yaptığını tescilledi. Ortaya çıkan kamu zararı tam 247.5 bin lira

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Antalya CHP 4'üncü sıra Milletvekili Adayı Mustafa Akaydın'ın "Belediye kaynaklarını kendi propagandasını yapmak için kullandığı" iddiasıyla yargılandığı davaya dayanak teşkil edecek yeni bir Sayıştay raporu çıktı. Akaydın'ın belediye kaynaklarını seçim propagandasında kullandığı Sayıştay'ın 7 Mayıs 2015 tarihli raporuyla tescillendi. Sayıştay raporunda, "Mustafa Akaydın'ın 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerine aday olması nedeniyle yaptığı seçim harcamalarının belediye bütçesinden karşılandığı tespit edilmiştir" denildi.

BÜTÇEDEN

Raporda, "Tarafımızca yapılan incelemede, kullanılan malzemelerin üstüne belediye başkanının resminin ve isminin basıldığı, bazılarına ise sadece adı, soyadı yazılarak seçmenlere dağıtıldığı, bu suretle yapılan seçim propaganda giderlerinin belediye bütçesinden karşılandığı görülmüştür" ifadesine yer verildi. Sayıştay, toplam 5 kalem harcamada 247 bin 508 TL liralık kamu zararı oluştuğunu da ortaya koydu. Harcamalarda üst yönetici olarak Mustafa Akaydın sorumlu gösterildi. Harcamadan sorumlu kamu görevlileri arasında ise dönemin daire başkanları Yıldız Oral, Adem Akyürek, Emin Sözen ve Oya Kansu'nun ismine yer verildi. Sözen ve Kansu bugün Muratpaşa Belediyesi'nde görev yapıyor.

TEK TEK ANLATILDI
"Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılı denetimleri sonucunda mevzuata uygun bulunmayan işler" başlığında hazırlanan Grup Başkanı Şaban Karadağ, Ekip Başkanı Cumali Yurtman ile Başdenetçiler Özkan Ilgaz ve Fatih İğci'nin hazırladığı raporda, mevzuat hükümleri gereğince büyükşehir belediyelerinin olması gereken giderleri, kalem kalem açıklanarak, "Mevzuat hükümleri arasında Büyükşehir Belediye Başkanı'nın seçim propagandasında kullanacağı materyaller için yapılacak harcamalar bulunmamaktadır" denildi.

104 BİN LİRALIK KUTU
Üzerinde Akaydın'ın fotoğrafı ve imzası bulunan dikiş kutusu ve lokum kutusu olmak üzere 30 bin metal kutunun belediyeye zararı 104 bin 430 TL olarak belirlendi. Kutuların üzerinde "Evinizin bereketi, ailenizin mutluluğu için Büyükşehir hizmetinizde, ağzımızın tadı bozulmasın" ve "Kentimizi tanımak ve geleceğimizi korumak adına, Antalya'nın güzelliklerini hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz" sloganları da yer alıyor. Baskılı 20 bin bez çantadan doğan kamu zararının ise 49 bin 680 TL olduğu belirtildi.

DURUŞMA SEÇİM SONRASI

Akaydın'ın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde dikiş kutusu dağıtıp araç kiralayarak, belediye kaynaklarını kendi propagandasını yapmak için kullandığı iddiasıyla dönemin bürokratları Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Adem Akyürek, Halkla İlşkiler Daire Başkanı Akgün Keskin Sakarya ile Sağlık İşleri Daire Başkanı Yıldız Oral'la birlikte yargılandığı dava üçüncü duruşmanın ardından 21 Eylül'e ertelenmişti. İlk 2 duruşmaya katılan sanıklar savunmalarında suçlamaları kabul etmemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoca'nın kutusundan 247 bin lira zarar çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN