Antalyaspor çağ atlıyor

Antalyaspor Tesisleri'nin temeli Avrupa'nın en iyisi olacağı iddiasıyla atıldı. Başkan Türel projenin 'rüya projesi' olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Antalyaspor çağ atlıyor
Antalyaspor'un kamp ve spor tesislerinin temeli Avrupa'nın en iyisi olacağı iddiasıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer ve çok sayıda davetlinin katıldığı tören ile atıldı. Törenlerde Antalyaspor teknik heyeti ve futbolcular da tam kadro hazır bulundu. Futbolcular şampiyonluk sözü verdi.

TÜREL: RÜYA POROJEM

Antalya Büyükşehir Belediye başkanı Menderes Türel, temeli atılacak olan tesisin kendisinin 'rüya projesi' olduğun söyledi. Antalyaspor'un tarihi bir gün yaşadığını belirten Türel, "Antalya ve Antalyaspor bugün tarihi bir gün yaşıyor. İşte birinci yılımızda bir rüya projemizin temelini atıyoruz. Antalyaspor'a Avrupa'nın en iyi tesisini yapıyoruz. Sadece bir yılda, daha devraldığımız enkazı temizleyemeden, planladık, projelendirdik ve temel atıyoruz. Allah bana Antalyaspor'a birçok şekilde hizmet etmeyi nasip etti, ama bu tesis Antalyaspor için bir dönüm noktasıdır, bunu da bize nasip ettiği için Allah'ıma şükürler olsun" dedi.

ANTALYASPOR ATA MİRASI
Türel Antalyaspor tesisleri temelinin atılmasının kendisi için özel manası olan, duygusal bir iş olduğunu da kaydetti. Kendi doğum tarihinin 11 Temmuz 1964 olduğunu belirten Türel, "Benim 2'inci yaşgünümden birkaç gün önce yani 1 Temmuz 1966'da, rahmetli babam, anneme benim için bir doğumgünü hediyesi vermiş. Bu doğumgünü hediyesi Antalyaspor'un kuruluşudur. Rahmetli babam, Atilla Konuk ile Antalyaspor'u 1 Temmuz 1966'da kurduğunda anneme böyle söylemiş. İşte benim 2'inci yaşgünü hediyem olan Antalyaspor'u hakikaten bir ata mirası olarak devraldığıma inanan bir kişi olarak büyüdüm. Genç yaşta Antalyaspor aşığı olarak, fanatik taraftar oldum. Amigoluk yaptım, otobüslerle deplasmanlara gittim. Taraftar olarak deplasmanlarda dayaklar yedim. 1980- 81 döneminde canımızı da malımızı da Antalyaspor'a adeta feda ettik" diye konuştu.

EN ÇOK HEYECANLANDIĞIM AN

Temeli atılan projeden 'Benim canım' diye bahseden Türel, " Antalyasporum'a en büyük hizmetim oldu. Şükürler olsun. Bu sebepledir ki bu tesisin protokol imzası, benim için nikah töreni imzamdan sonra en fazla heyecanlandığım imza oldu. Evet hakikaten benim için çok özel bir konu, çok özel bir an, hayırlı uğurlu olsun" diyerek sevincini dile getirdi.

STADYUM AÇILIYOR

Başkan Türel törende, 33 bin kişilik stadyumun gelecek ay açılacağı müjdesini de verdi. Stadyumun kendi projeleri olduğunu da belirten Türel, "Stadyumu biz yapacaktık, ama engel oldular. Sonra gerçekler görüldü ve bakanlığımız devreye girdi, yaptırdı. O zaman engel olunmasaydı ve biz 2009 yılında Büyükşehir Başkanlığı görevimize devam etseydik, stadı ve bu tesisleri daha önce yapsaydık, şimdi Antalyaspor Süper Ligin en iddialı takımlarından birisi olurdu. Maalesef netice itibarıyla ben kaybetmedim, ben Ankara'ya milletvekili olarak gittim. Ama Antalya kaybetti, Antalyaspor kaybetti. Yazık oldu. Neyse, sonunda Antalya, zararın neresinden dönsek kardır dedi ve tekrar bize hizmet etme görevi verdi ve işte bugün burada bu temeli atıyoruz" dedi.

SPORUN BAŞKENTİ İDDİASI

Projenin Avrupa'nın en iyi projesi olduğunu kaydeden Türel, proje çizimi öncesi Fransa, Almanya milli takım kamplarının incelendiğini de belirterek, "Onlardan daha üstün bir proje ortaya çıkarıldı. Bu tesis Antalyaspor'un geleceğinde bir dönüm noktası olacak. İnşallah ileride Antalyaspor koleji kurmak ve böylece Amerika'da Avrupa'da olduğu gibi öğrenci sporcular yetiştirmek, üniversiteli sporcular yetiştirmek düşüncemiz de var. Ayrıca, bu tesiste amatör sporlar için de ayrı alanlar yapacağız. Böylece Antalya sporda Türkiye'nin ve dünyanın iddialı şehirlerinden birisi olacak. Geleceğin şampiyonları burada yetişecek. Diğer tarafta, spor salonumuz sırada, Antalya Arena hizmete girecek. Büyükşehir Belediyesi olarak olimpik yüzme havuzu projemiz de sırada. Antalya'yı sporun da başkenti yapacağız" ifadesini kulladı.

EN GÜZEL TESİS OLACAK

Antalyaspor Kulüp Başkanı Gültekin Gencer de Menderes Türel'e böyle bir tesisi Antalyaspor'a kazandıracağı için teşekkür etti. Konuşmaların ardından gerçekleştirilen temel atma öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalyasporlu futbolcular ile sohbet etti. Futbolcular Türel'e şampiyonluk sözü verdi.

ANTALYA DÜNYA YILDIZI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Antalya'nın her alanda dünya yıldızı olduğunu söyledi. Yapılan tesisler ile Antalyaspor'un da Avrupa'nın yıldızı olacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, "İnşallah Alanyaspor ile Antalyaspor play-offta final oynarlar. Biz ilk başlarda Antalyaspor'un direk, Alanyaspor'un ise playoff la çıkacağını konuşmuştuk, olmadı. Antalya sadece sporun değil, bürokrasinin de turizmin de ekonominin de başkenti" diye konuştu.

TESİSİN ÖZELLİKLERİ
Antalyaspor Kamp ve Spor Kompleksi aynı zamanda bir spor akademisi olacak. 18 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 134 bin metrekare alanı kapsayacak. Tesislerin içerisinde 4 futbol sahası, 2 küçük futbol sahası, antrenman sahası, kamp alanlı konaklama tesisleri, konforlu sporcu odaları, bin kişilik tribün, çok amaçlı spor salonu yer alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalyaspor çağ atlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN