Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu projeler iş kapısı demek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan'ın açıkladığı projeler istihdama yapacağı katkı ile de ön plana çıkıyor

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Bu projeler iş kapısı demek
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Lütfi Elvan'ın açıkladığı projeler istihdam boyutuyla da dikkat çekiyor. Projeler hem inşa sürecinde hem de tamamlandıktan sonra binlerce kişiye iş imkanı oluşturacak. Sadece Lojistik Merkez projesinde 7 bin kişi doğrudan iş sahibi olacak. Hızlı Tren inşaatları, otoyol ve duble yol inşaatları, kruvaziyer ve yat limanları Antalya'da iş kapılarını ardına kadar açacak. Böylece bir taraftan Antalya yatırımlarla şaha kalkacak, bir taraftan da istihdama büyük katkı sağlanacak.

LOJİSTİK MERKEZ

Antalya'nın üretim gücünü ihracata aktarmak, Antalya'yı Anadolu'nun lojistik üssü yapmak için açıklanan Lojistik Merkez Projesi tarıma ve dış ticarete olduğu kadar istihdama da katkı sunacak. Projenin yapımında 2 bin kişi çalışacak. Lojistik Merkez tamamlandığında ise 5 bin kişi için ekmek kapısı olacak. Merkez tek başına Antalya'da 7 bin kişiyi iş sahibi yapacak. Lojistik Merkezin ekonomiye katkısı yılda 70 milyon lirayı bulacak.

BATI ANTALYA HAVALİMANI

Antalya'nın batısını hem Türkiye hem de dünya ile yakınlaştıracak olan Batı Antalya Havalimanı da işsizliğin önüne geçecek önemli bir proje. Yıllık 5 milyon yolcuya hizmet verecek olan havalimanı Antalya ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacak. Projenin yapım aşamasında 1000 kişi çalışacak. Havalimanı tamamlandıktan sonra ise 500 kişi havalimanında işe alınacak. Havalimanı için faaliyet gösterecek olan yan sektörler de düşünüldüğünde bu sayı kat be kat artacak. Böylece Finike, Demre, Kaş ve Kumluca'da iş sahibi olma imkanı artacak, bölge esnafının gelirleri de buna paralel olarak yükselecek.

BİNLERCE KİŞİYE İŞ
Özellikle karayollarına ve demiryollarına yapılacak yatırımlar Antalya'da istihdama büyük katkı sağlayacak. Antalya-Kumluca-Finike- Demre-Kaş bölünmüş yolu ve ilçeler arasındaki yol çalışmalarında binlerce işçi istihdam edilecek. Sadece Antalya-Alanya otoyolu inşaatında 2 bin kişinin istidam edilmesi bekleniyor. Yine aynı şekilde iki ayrı hızlı tren hattının yapımında da yüzlerce işçi çalışacak. Hızlı tren inşaatlarının bir şantiyesinde şu anda ortalama 1000 işçi görev yapıyor. İnşaatlar Antalya'daki işsizleri iş sahibi yaptığı gibi ekonomiyi de büyük ölçüde canlandıracak.

KRUVAZİYER LİMANLAR

Lütfi Elvan'ın denizcilik için açıkladığı projeler arasında Lara ve Demre'de yapılacak kruvaziyer limanları ile Muratpaşa açıklarında inşa edilecek Altın Portakal Yat Limanı ön plana çıkıyor. Limanlar yapım sürecinde ve sonrasında 3 bin kişiye iş kapısını aralayacak.

ESNAF VE TURİZMCİ GÜLECEK
Özelikle hızlı tren projesi hem esnafın hem de turizmcinin yüzünü güldürecek. Hızlı trenler sayesinde hem yerli hem de yabancı turistlerin Antalya'ya ulaşımı kolaylaşacak. Bunun en güzel örneği Konya. Konya'ya hızlı trenle günübirlik gelip gidenlerin sayısında adeta patlama yaşandı. İstanbul, Ankara ve Eskişehir'den Konya'ya giden hızlı trenler tam kapasite ile çalışıyor. Bu sayede Konya esnafının yüzü güldü. Aynı durum projeler tamamlandığında Antalya için de geçerli olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu projeler iş kapısı demek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN