Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasiye darbe

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in Doğu Garajı ve Nekropol Alanı projesini anlatacağı basın toplantısı Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu tarafından yasaklandı

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Demokrasiye darbe
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in son 5 yıldır çivi bile çakılmayan Doğu Garajı ve Nekropol Alanı'nda gerçekleşecek yeni çalışmalarla ilgili bilgi vereceği basın toplantısı, son yıllarda eşine rastlanamayacak bir şekilde yasaklandı. CHP ve MHP'nin yaptığı başvurular üzerine Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, toplantının seçim yasaklarına girdiğini gerekçe göstererek yasakladı. Karar Muratpaşa 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Demir Durak imzalı yazı ile Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilerek basın toplantısının engellenmesi talep edildi. Alana gelen Türel, bir süre çalışmalarla ilgili bilgi aldı ve ardından, "Basın toplantımız İlçe Seçim Kurulu'nca yasaklanmıştır, bir açıklama yapmayacağım" demekle yetindi. Türel daha sonra gazetecilerin konuyla ilgili sorularını AK Parti Muratpaşa İlçe Teşkilatı'nda gerçekleşen toplantıda cevapladı.

SİYASİ SUİKAST VE DARBE

Seçim yasaklarının sadece açılış ve törenleri kapsadığını ifade eden Türel, "Ne bir kurdele kesmesi, ne de tören benzeri uygulama yapmayacaktık, sohbet edecektik. Yasaklar içinde basın toplantısı yoktur, demokrasiye bugün darbe vurulmuştur Antalya'da" dedi. Karara imza atan hakime de seslenen Türel, "Bu basınla buluşmayı yasak olarak değerlendiriyor, hem de bir tören var zannediyor, orada daha ne yapılacağını bilmeden böyle bir karara nasıl imza atar değerli hakimimiz" dedi. Yapılanı siyesi bir suikast ve demokrasiye darbe olarak nitelendiren Türel, "Antalyalılar cevabı sandıkta verecek" dedi.

DEMOKRASİ ADINA AYIP

Hatanın büyüğünün toplantının iptali için başvuruda bulunan CHP ve MHP'de olduğunu kaydeden Türel, "Basın toplantısını engellenmeye çalışan CHP ve MHP basın özgürlüğünü ağzınıza almasın. Maalesef CHP ve MHP basın özgürlüğü adına, demokrasi adına büyük bir ayıp işlemiştir. Bu ayıbın hesabı 7 Haziran'da sandıkta görülecektir. Allah'tan başka kimsenin karşısında boynumuzu eğmeyiz" dedi.

POSTAL GÖLGESİNE ALIŞMIŞ

Sadece teknik bilgilendirme içeren bir toplantının CHP ve MHP'yi bu kadar korkutmasına anlam veremediğini dile getiren Türel, "Korkmasınlar. Onlar da çalışsınlar, bu memlekete eserler kazandırsınlar, milletin gönlüne böyle baskıcı yaklaşımlarla değil, çalışarak girsinler. Hayatları boyunca postal, süngü gölgesinde yaşayanlar, aynı alışkanlıklarını sürdürüyor. Menderes'in söylediklerinden kimse korkmasın. Bu ülkede bir Menderes demokrasi uğruna şehit olmuştur, bin Menderes de şehit olur. Bizi susturmazlar, susmadık, susmayacağız" dedi.

CEVAPLARI İKİ SEKSEN UZATACAĞIM
MHP'nin Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yapacağını duyurduğu açıklamalarla ilgili de konuşan Türel, meydan okudu. Seçime üç gün kala yapılan açıklamaları manidar bulduğunu dile getiren Türel, "Akıllarına şimdi mi geldi. MHP İl Başkanı seçime üç gün kala basın toplantısı yapıyormuş. Bakacağız. İddialara ve sorulara cevapları iki seksen uzatacağım. Bizimle ilgili bir iftira atmaya kalkarsa, boyunun ölçüsünü alır. İftiradan başka ellerinde malzeme yok. Allah'tan başka korkumuz yok" ifadelerini kullandı.

KONSERE KARIŞMADILAR
Daha önce Muratpaşa ve Konyaaltı'da düzenledikleri konserler öncesi ilçe seçim kurullarına baş vurarak izin talep ettiklerini anlatan Türel, "Bize 'bu konu seçim kuruluna ilgilendirmemektedir, valilikten izin alınması yeterlidir' cevabı verdiler. Aynı İlçe Seçim Kurulu, bugün engellenmesi talebinde bulunmuştur". diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasiye darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN