Engeller aşıldı üretim başladı

Giriş Tarihi: 7.6.2015
Engeller aşıldı üretim başladı

Antalya'nın Döşemealtı ilçesi Çıplaklı Mahallesi'nde kurulan 5 yıldızlı otel ayarındaki Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan engelliler üretime başladı

Antalya'da 2009 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından temeli atılan ve 2012 yılında hizmete açılan merkez, adına ve amacına yakışır bir çizgide hizmet vermeye başladı. 26 bin metrekarelik alan üzerinde 14 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan merkez 3 ana gövdeden oluşuyor. Ana eğitim bloğu, sosyal ve kültürel alanların bulunduğu blok ile spor salonu ve atölyelerin bulunduğu alanda engelli bireyler hayata en iyi şekilde hazırlanıyor.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Merkezin müdürlüğünü üstlenen Antalya Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Niyazi Arşın, geçici değil kalıcı çözümler üretmek için yola çıktıklarını belirtti. Arşın, "Halı dokuma ve hediyelik eşya yapabilecek atölyeler oluşturduk. Koku, mum ve sabun atölyesi kurduk. Burada ürettiklerimizi otellerimizde değerlendirmeye alacağız. Turizm sektörüne yönelik galoş ve terlik atölyemiz mevcut. Bir adet oyuncak atölyemiz var. Hem öğrencilerimizin hem de küçük yaş guruplarının ihtiyaçlarına yönelik üretimler yapılıyor. Trikotaj atölyemiz var. İlk planda kısa bir zaman içerisinde Antalyaspor'a atkı örmeyi planlıyoruz. Drama atölyesi kurduk ki öğrencilerimiz kendilerini daha rahat ifade edebilsin. Bale, müzik ve dans atölyemiz var. Tarım ve havyacılık adı altında bir atölye kurduk. Seramızda çocuklarımız ile birlikte çiçek yetiştirmeyi planlıyoruz. Ticaret atölyesi adı altında bir işletme kurduk. Burada merkezimize gelen misafirlerimize hizmet sunarken çocuklarımızın o esnada parayı tanımaları ve matematik bilgilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

ANALARIN GÖZ YAŞI DİNECEK

Toplam 2 bin 2 kişiye hizmet verecek şekilde planlanan tesisle Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel yakından ilgileniyor. Zamanının büyük bölümünü merkezde ve burada verilen hizmetlerin kalitesini artırmakla geçiren Ebru Türel, engelli bireylerin sorunlarına kendi sorunuymuş gibi yaklaşıyor. Merkez Müdürü Niyazi Arşın, çalışmalarını Başkan Menderes Türel'in 'Antalya'da yaşayan bir tek engelli annesinin gözünde yaş olmayacak' talimatı doğrultusunda sürdürdüklerini belirterek şunları anlattı:

PROJELER NEFES ALDIRACAK
"Sayın Menderes Türel'in bize çizdiği çizgide örnek ve önder olacak projeleri geliştirmeye başladık. Bunlardan ilki 'Engelsiz tatil özel insanlara iyi gelecek' projesiydi. Antalya'nın köy ve ilçelerinde yaşayan, Antalya'yı hiç görmeyen kişileri hedef alarak 170 adet engelli ve ailelerini burada ağırladık. Hiç deniz görmemiş kardeşlerimizi deniz ile tanıştırdık. Önümüzdeki günlerde 'Bir nefes ver hayatımıza' adındaki projemizi hayata geçireceğiz. Acil bir durumda engelli çocuğunu bırakacak kişi ve yer arama noktasında artık belediyemizin ailelere sunacağı bir mola evi planlıyoruz. Ailelerimiz uzman personellerin görev yaptığı mola evlerine çocuklarını 5-6 saatliğine bırakabilecek. AVM'lerde engelli çocukları ile ailelerin zor şartlarda alışveriş yaptığının bilincinde olarak bu tür yerlere engelli kulüpleri kuracağız. Böylece aileler alışverişlerini yaparken çocuklarını güven içerisinde olacakları noktalara teslim etmiş olacaklar."

HAYAL DEĞİL

Tüm anlatılanları hayal olarak görenlere de seslenen Arşın, "Tüm bunları hayal olarak gören olabilir. Unutulmasın ki hayal kuramayanlar gerçeğe ulaşamazlar. Ayrıca bunlar hayalden öte gelişmiş ülkelerin gerçekleri. Biz onlarda ne varsa bizde de daha iyisi olacak diyoruz" ifadelerini kullanarak gelecek günler için büyük bir iddia ortaya koydu.

HERŞEY ENGELLİ İÇİN

Yeni dönem ile birlikte konunun merkezinde sadece engellinin bulunduğunu aktaran Arşın, "Artık merkezde olan engelli birey, gerisi teferruat. Bizler geçici değil, kalıcı çözümler bulmanın peşindeyiz. Biz balık tutmayı öğretmek ile mükellefiz" şeklinde konuştu. Merkezde artık lise düzeyinde eğitim verildiğine dikkat çeken Arşın, şunları anlattı: "Milli Eğitim Bakanlığımız bünyesinde zihinsel engelli bireyler için ilk, orta ve lise eğitimleri için 3'üncü kademe eğitimleri vardır. Antalya'da ağır ve orta zihinsel engelliler için ilk ve ortaokul varken maalesef resmi anlamda lise yoktur. Bizler de belediye olarak bu engelli kardeşlerimizin eğitim görebileceği bir lise açtık merkez bünyesinde. Şu an Milli Eğitim Müdürlüğümüzde dahi resmi olarak böyle bir lise yok. Antalya'da zihinsel engellilerin 3'üncü kademe eğitimleri konusunda kanayan bir yara vardı bizler bu yara merhem olduk. Şu an bu bir ihtiyaçtı ve gidecek yerleri yoktu. Bizler buna imkan sağladık."

HİZMETİN ÖZETİ

Arşın, verilen tüm hizmetler için en önemli ayrıntıyı ise şu şekilde özetledi: "Biz bu hizmetlerin hiç birini vatandaşlardan bir kuruş almadan yapıyoruz. Biz sosyal devlet ve belediyecilik anlayışı ile hizmet veriyoruz."

3 KAT FAZLA EĞİTİM
Konusunda uzman 67 personelin görev yaptığı merkez şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta. Merkeze ulaşım 12 adet servis aracı ile sağlanıyor ve tüm engelli bireyler evlerinden alınıp yine aynı adrese bırakılıyor. Devletin ön gördüğü ayda 8 saatlik eğitimle yetinmeyen merkez yöneticileri ayda 24 saatlik bir eğitim programı uyguluyor. Merkezde hafif derecedeki zihinsel engelliler için özel mesleki eğitim merkezi, ağır derecedeki zihinsel engelliler için ise iş uygulama merkezi mevcut.

5 YILDIZ KONFORUNDA
Yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonu, hidroterapi havuzu, 400 kişilik konferans ve yemekhanesi, sesli kütüphanesi, reviri ve hemşire odası bulunan merkezde engelli ve engelli yakınlarının kalabileceği 56 yataklı bir otel de mevcut. Tüm Türkiye'den gelen engellilerin kalabildiği otel 5 yıldız konforunda tasarlanıp, hizmete sunulmuş.

İŞ İMKANI
Tüm dertlerinin engelli bireylerin geleceğe bakışını sağlam temeller üzerine oturtmak olduğunu söyleyen Arşın, "Anne ve babaların çocuklarının geleceklerine dair endişelerini gidermek istiyoruz. Bu yıl mesleki rehabilitasyonda çığır açacağız. İŞKUR ile ortaklaşa Korumalı İş Yeri projesini hayata geçireceğiz. Onları mesleki kurslardan geçirerek sektöre ve hayata kazandıracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engeller aşıldı üretim başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN