Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yangın komandoları

Orman yangınları için kritik dönem başladı. Antalya'daki uluslararası merkezde komando eğitimine taş çıkaran bir süreçten geçen orman yangın işçileri yeni yangın sezonuna hazır

Giriş Tarihi: 12.6.2015
Yangın komandoları
Haziran ayının ortalarına gelinmesi ile ormanlar için kritik döneme girildi. Orman yangınlarının söndürülmesinde uçak, helikopter ve arazözlerin yanında en etkili silah olan orman yangını işçileri Antalya'da adeta birer komando gibi yetiştiriliyor. Bir zamanlar sadece birkaç saatlik eğitimle orman yangınlarına sürülen yangın işçileri artık Antalya'da hizmet veren Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi'nde dünya standartlarında eğitimden geçiriliyor.

ÖZEL EĞİTİM GÜRÜYORLAR
Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında olası yangınlara en hızlı ve etkili şekilde müdahale edilmesi amacıyla Antalya Düzlerçamı'ndaki 50 hektarlık alanda faaliyet gösteren Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi'nde Orman Genel Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Dairesi Başkanlığı'na bağlı ekipler, komando eğitimini aratmayan bir süreçten geçiriliyor. 100 yatak kapasiteli sosyal tesislerin yer aldığı merkezde, 'Yangın Uzmanlık Eğitimi' ve 'İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi' veriliyor.

ALEVLERLE MÜCADELE

Yaz sezonundaki orman yangınları konusunda önceki yıllardan da tecrübesi olan yangın işçileri kondisyonlarının artırılmasına yönelik oluşturulan pentatlon sahasında eğitime şafak sökerken başlıyor. Orman işçileri, 'İrlanda Masası', 'İtalyan Çukuru', 'Tilki Oyuğu' gibi zorlu engellerle dolu parkurda en zor şartlara göre eğitim alıyor. Gruplar halinde merkezde eğitim gören ve bir haftalık eğitim sürecinde yangın söndürme ve soğutma çalışmalarının yanı sıra hava şartları ve rüzgardan faydalanabilme eğitimi alan işçiler, ekipman kullanımını da öğrenip pekiştiriyor. İşçilerin, helikoptere biniş ve atlama, halatla tırmanma ve tel örgülerin altında sürünme gibi pek çok alanda aldıkları eğitim onları alevlerle mücadeleye hazırlıyor. Bunun yanında arazöz sürücülerine de yangın esnasında arazi şartlarında karşılaşabilecekleri bataklıktan kurtulma, engel geçişi ve basamak geçişi gibi 20 farklı engelin yer aldığı 1.2 kilometrelik İleri Sürüş Teknikleri Parkuru'nda sürüş tekniklerini geliştirme imkanı sunuluyor. İLK

HATA SON HATA OLABİLİR

Eğitim Sorumlusu ve Orman Yangınlarıyla Mücadele Başmühendisi Mustafa Ülküdür, yangınla ve alevle mücadelede disiplinin ve eğitimin şart olduğunu söyledi. Alevleri söndürmek için dinamik ve atılgan olmak zorunda olduklarını belirten Ülküdür, "İşçilerimizi her türlü yangın şartlarında disiplinli olmaları için adeta komando eğitimi veriyoruz" dedi. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk ise, "Yangınla, ateşle mücadele hata affetmez. İşçilerin alevlerin ortasında yaptıkları ilk hataları son hataları olabilir. Bu nedenle askeri eğitimde olduğu gibi yangınla mücadelede de ekip olmak gerekiyor. İşin paylaşımının doğru yapılmasıyla başarı artacaktır. Bir dönem birkaç saat eğitimle yangına gönderilen personel, artık dünya standartlarında eğitim alarak alevlerle mücadele ediyor" diye konuştu.

TEYAKKUZ HALİNDEYİZ
Orman yangını işçilerinin her türlü yangına ve olumsuzluğa müdahale etmek için eğitim aldıklarını belirten Bölge Müdürü Türk, Antalya'nın Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 650 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olduğunu hatırlatarak, "Bölgemiz 2 milyon 78 bin 980 hektar alanı kapsıyor. 1 milyon 157 bin 249 hektar alanı yangınlara karşı koruyoruz. 110 ayrı noktada 6'şar kişilik ilk müdahale ekibi oluşturduk. Bu noktalarda 91 adet arazöz, 36 adet su ikmal aracı, 47 adet ilk müdahale aracı, 13 adet dozer, 10 adet greyder, 1'i idari 3'ü yangın olmak üzere 4 adet helikopter, 1 yangın söndürme uçağı, bin 25 işçi, 185 havuz, 40 gölet ve 9 kulede yangına duyarlı radarlar ile 24 saat aralıksız her an her şeye hazır teyakkuz halindeyiz" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangın komandoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN