Turizmde çözüm arayışları

Turizmde yaşanan düşüş sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara'dan başlattığı değerlendirme, bilgilendirme toplantısının ikincisini Antalyalı turizmcilerle düzenledi

Giriş Tarihi: 26.6.2015
Turizmde çözüm arayışları
Bir tarafta Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, diğer tarafta Batı medyasında Türkiye'yi güney sınırındaki savaş ortamının içinde göstermesi gibi etkenler nedeniyle Türk turizmi zor bir yıl geçiriyor. Turizmde yaşanan düşüş sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara'dan başlattığı değerlendirme, bilgilendirme toplantısının ikincisini Antalya'da yaptı. Sektör temsilcileriyle Bakanlık yetkililerin buluştuğu toplantılar Alanya ile devam edecek. Ardından Muğla, Aydın, İzmir, İstanbul illerinde de benzer toplantılar gerçekleştirilecek.

TURİZM ARAMA TOPLANTISI

The Marmara Otel'de gerçekleşen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Aslan, turizm sektörü temsilcileri katıldı. Toplantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haluk Dursun, toplantıyı turizmi yerinde inceleme, değerlendirme, bilgilendirme ve bilgilenme faaliyeti ve büyük bir turizm arama ve değerlendirme toplantısı olarak nitelendirdi. Dursun, toplantıda alınan önlemler, tanıtım çalışmaları ve teşvikler gibi birçok başlığın ele alındığını ifade etti.

ATEŞ ÇEMBERİ

Turizm sezonunu değerlendiren Dursun,"Kötümser, kara bir görüntü yok Rusya için düşüş oranını yüzde 30 bandının altına indirdik. Şu an maksimum yüzde 29 Rus turist düşüşü var. Buna karşın başka ülkelerden artış var. Başa baş gidecek gibi görünüyor rakamlar. Fakat bizim için en büyük handikap bölgemizin jeopolitik özelliği dolayıyla gergin bir atmosfer olması. Bu yönde yabancı basında, bilgi eksikliğinden de dolayı tüm bölgenin ateş çemberi içinde gösteriliyor olmasıdır. Bunu kırmak içinde önlemler aldık" dedi.

RUSYA'DA HEDEF EKSİ YÜZDE 20

Rusya pazarında hedefin düşüşü yüzde 20'nin altına çekmek olduğunu ifade eden Dursun, "En korkulan aylar bu aylardı, reaksiyon bu aylarda kendini gösterecekti. İkinci altı ayda bunu yüzde 10'a çekmeyi düşünüyoruz. Yüzde 20'nin altına çekmeyi düşünüyoruz" dedi. Prof. Dr. Dursun, Rus pazarındaki korkunun rakip ülkelerde de yaşandığını, yüzde 55 kayba uğrayan ülkeler olduğunu dile getirdi. Dursun Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerden ise olumlu rakamlar geldiğine dikkat çekti.

500 UÇAK DESTEK ALDI

Prof. Dr. Dursun, tanıtım teşviklerinin arttırıldığını ve uçak başına verilen 6 bin dolarlık destekten de 500'den fazla uçağın yararlandığını açıkladı. Dursun, esas büyük teşviklerden birinin turizm altyapıları ve turizm-çevre ilişkisine yeniden bakış açısıyla olduğunu söyledi. Alınan önlemleri anlatan Prof. Dr. Dursun, "Belçika'da Türkiye yılı ilan edildi. Belçika merkezli Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere çevreli Türkiye tanıtım atağına başladık. Katar'da da Türk yılı ilan edildi. Moskova'ya özel ilgi gösteriyoruz" diye konuştu. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman da uçaklara verilen desteğin Eylül-Ekim'de tekrarlanmasını ve turizm istihdamının üstündeki yüklerin kaldırılmasını talep ettiklerini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde çözüm arayışları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN