İki asırdır süren gelenek

Giriş Tarihi: 27.6.2015
İki asırdır süren gelenek

Akseki'nin Ceceler Mahallesi iki asırdır ramazanda iftarı birlikte yapma geleneğini sürdürüyor. İftara her gün 150 kişi katılıyor

Antalya'nın Akseki ilçesi Ceceler mahallesinde yaşayanlar, iki asırdır Ramazan'da iftarı birlikte yapma geleneğini sürdürüyor. Köy konağı ve sosyal tesislerinde bir araya gelen mahalle sakinleri, iftar öncesi kadınlar ve erkekler için kurulan sofralarda yerini alıyor. Yemek yapmayı her akşam için bir aile üstleniyor. İftar vaktiyle mahalle sakinleri orucunu birlikte açıyor. Ceceler Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şevket Yaman, gelenek ve göreneklerine bağlı bir mahalle olduklarını söyledi. Büyüklerinden duydukları kadarıyla mahalle halkının 200 yılı aşkın süredir iftarı birlikte yaptığını belirten Yaman, "Eskiden iftarı her akşam bir kişi evinde verirdi. 2004 yılında köy konağı yapıldı. O yıldan bu yana iftarı köy konağında yapıyoruz" dedi. Dernek Başkanı Yaman, iftara her gün 150 civarında kişinin katıldığını vurguladı.

HER GÜN 150 KİŞİ KATILIYOR
Ceceler Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geleneksel iftar yemekleri köy konağında gerçekleştiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki asırdır süren gelenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN