Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte mali tablo

Antalyaspor, yarın mali genel kurulunu yapacak ve kulübün finansal tablosu ortaya çıkacak. Ancak SABAH Akdeniz 2008'den bu yana gelinen mali tabloyu şimdiden gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 2.7.2015
İşte mali tablo
2008 yılında Antalyaspor'da Hasan Akıncıoğlu dönemi başladığında kulübün 20 milyon TL piyasa borcu artı vergi borcu bulunuyordu. Akıncıoğlu göreve başladığında Süper Lig'e ayakbastı parası alınmış ve devre arasına kadar yayın haklarından gelecek para önceki yönetim tarafından kullanılmıştı. 5 yıllık Hasan Akıncıoğlu dönemi noktalandığında ise kulübün 5.5 milyon TL borcu (Sadece yerli futbolcuların bir kısmına) vardı ve ek olarak vergi borcunun kalan kısmı duruyordu. Akıncıoğlu, 12 milyon TL ayakbastı parasını kullanıp bu miktarda borçla kulübü Gencer'e devretmişti.

DAVALAR KALMAMIŞTI

Ancak Akıncıoğlu, eldeki futbolculardan bazılarını satıp kulübü sıfır borçla devretme şansına sahipken bu konudaki tasarrufu yeni yönetime bırakmıştı. Gencer yönetimi tarafından satışı yapılan futbolcuların satış bedellerine bakıldığında vergi borcu hariç, kulübün kasasında para bile kalıyordu. Üstelik Akıncıoğlu döneminin sonunda kulübün FIFA ve TFF'de hiçbir ihtilaflı davası da kalmamıştı.

BONSERVİS GELİRİ

Gencer dönemi ile satışı yapılan futbolculardan Aisati (3.2 milyon euro), Ömer Şişmanoğlu (1.6 milyon euro), Murat Duruer (650 bin euro), Musa Nizam 750 bin euro), Emre Güngör (70 bin Euro) ve Lokman Gör (kiralama) (35 bin euro) parayı da kasasına koydu.

AYAKBASTI NEREYE GİTTİ?

Bugün ise 35 milyon kesinleşmiş borç artı davalar, icralar ve olası farklı borçlar ile vergi borcu bulunuyor. Bu paradan 15 milyon lira ayakbastı düşülecekti ancak ayakbastı parasının önemli bir kısmının Eto'o için kullanıldığı iddia ediliyor. Yani bu sezon ayakbastı parasının tamamı geriye dönük borçlar için değil, gelecekteki borçlar için kullanıldı. Bu durumda kulübün halen 12 milyon euro artı vergi borcu bulunuyor.

BORÇ AÇIĞI BÜYÜYOR
Bugün itibariyle satılan futbolcular baz alındığında Hasan Akıncıoğlu tarafından sıfır borçla devredilen kulüp 2 sezon içerisinde 12 milyon euro artı vergi ile büyük bir meblağ borçlu hale geldi. İcralar, davalar, FIFA ve TFF'de çok sayıda dosya bulunduğu da biliniyor. Bir başka iddiaya göre kulübün banka
hesapları da bloke edilmiş durumda.

YENİ TRANSFERLER
Üç yıllık anlaşılan Eto'o transferi ile kulübün 35 milyon liralık daha zorunlu gideri oldu. 1 yıllık anlaşıldığı iddia edilen Ronaldinho ile 12 milyon lira (Vergiler, menajerler, diğer masraflar dahil) yeni bir yük demek. Ayrıca mevcut oyuncu, personel, teknik heyet harcamaları da baz alındığında Antalyaspor'un sırtındaki kambur giderek büyüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte mali tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN