Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakıcı desteğine talep yağdı

Antalyalı anneler için 24 ay süreyle aylık 300-390 euro arasında destek verilecek 'Evde Çocuk Bakımı Projesi' için bin 500 kişilik kontenjan 3 günde doldu

Giriş Tarihi: 4.7.2015
Bakıcı desteğine talep yağdı
Antalya, Bursa ve İzmir'le birlikte pilot bölge olduğu 'Evde Çocuk Bakımı Projesi' için başvurular 25 Haziran'da başlarken, bin 500 kişilik kontenjan 3 gün içerisinde doldu. Bin 500 yedek için ise başvurular sürüyor. Bin 500 asil ve bin 500 yedek olmak üzere toplam 3 bin olan ön kayıt kontenjanının dolmak üzere olduğu öğrenildi. Türkiye genelinde 5 bin anne destekten yararlanacak. Proje kapsamında Antalya'da ilk başvuran bin 500 anneye gerekli şartları yerine getirmeleri halinde 24 aya kadar aylık 300-390 euro arasında destek sağlanacak. 6 Temmuz tarihinde ön kayıt yaptıranlar gerekli belgelerle birlikte SGK İl Müdürlüğü'ne giderek işlemlerini tamamlayacak.

İLK DESTEK TEMMUZ İÇİN
Mali destek ödemesi, bakıcı çalıştırılan ayı takip eden ikinci ayın 15'inde yapılacak. Destekler Temmuz ayından itibaren başlayacak. Temmuz 2015 ayı için annelere ilk ödeme 15 Eylül tarihinde yapılacak. Proje ile hem çocuk sahibi olunca işlerinden ayrılan kadınların iş hayatına geri dönüşünü kolaylaştırmak, hem de genellikle kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının arttırılması amaçlanıyor.

390 EUROYA KADAR DESTEK

0-24 ay arasında çocuk sahibi olan annelerden kayıtlı çocuk bakıcısı sahibi olanlara 24 aya kadar 300 euro destek verilecek. Çocuğuna tek başına bakan, engelli çocuğu olan ve MEB veya İŞKUR onaylı resmi makamlarca onaylanmış sertifikalı çocuk bak��cısı çalıştıranlar için ise destek 24 aya kadar aylık 390 euro olacak.

AKRABA OLMAMA ŞARTI
Başvuru yapmak için başvuru tarihinde 0-24 ay aralığında çocuğu olması şartı aranıyor. Bir diğer şart da brüt ücretin 2015 ilk altı ayı için 2 bin 402 TL, ikinci altı ayı için 2 bin 546 TL'yi aşmaması. Ayrıca anne ile çocuk bakıcısıyla arasında akrabalık ilişkisi olmaması da aranan şartlar arasında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakıcı desteğine talep yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN