Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isparta'da mutlu Çinliler

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Isparta'da mutlu Çinliler

Türkiye'nin birçok bölgesinde saldırılara maruz kalan Çinliler Isparta Uluborlu'da turizm projesi çerçevesinde kiraz topladı, lavanta tarlalarına hayran kaldı

Doğu Türkistan'da yaşananlar nedeniyle her geçen gün artan tepkilerin hedefi olan Çinliler, Türkiye'nin birçok bölgesinde tepki görürken Isparta'da farklı bir yaklaşım var. Batı Akdeniz'de turizmin yıla yayılması için kültür, eko, sağlık ve diğer alternatif turizm alanlarında tanıtım faaliyetlerini sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), kırsal turizmin gelişmesinde önemli katkı sağlayacak tarım ürünleri gülün yanı sıra kiraz ve lavantanın da turizm ürünü olmasında önemli adımlar atılmasını sağladı. Kültür ve yerel yaşam motiflerine karşı ilgili olan Uzakdoğulu turistleri Batı Akdeniz'e çekip turizmi yıla yaymak amacıyla alternatif turizm stratejisini sürdüren BAKA, Isparta'da gül turizminin ardından 'kiraz ve kiraz çiçeği' ile 'lavanta' turizmini de başlattı. Kiraz çiçeklerini görüp fotoğraf çekilmek için Isparta'nın Uluborlu ilçesine gelen yabancı turistler, kiraz hasadı için de gelmeye başladı. Çinli turist kafilesini Uluborlu Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi karşıladı. Ünverdi, turistlere kiraz toplamaları için hasır sepetler dağıttı.

ANLATACAKLAR

Lavanta üretimi ve lavanta vadisini andıran tarlalarıyla adından söz ettiren Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak Köyü'ne de turlarla yabancı turist geliyor. BAKA'nın girişimcileri ve faaliyetleriyle başlayan lavanta turizminde tur programıyla Kuyucak'a 3 otobüs turist geldi. Turistler, mor rengin hakim olduğu tarlada lavanta toplayıp bol bol fotoğraf çekildi. Köyde kendilerini ikram edilen gözleme ile lavanta çayının da tadına bakan, lavanta ürünleri ile el örgüsü ürünlerden satın alan Çinli turistler, "Gördüğümüz güzellikler ile misafirperverlikten etkilendik. Döndüğümüzde bize gösterilen ilgiden ve buraların güzelliklerini anlatacağız" diye konuştular.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isparta'da mutlu Çinliler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN