Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otobüslere Özgecan ayarı

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Otobüslere Özgecan ayarı

Antalya'da Özgecan Aslan'ın Mersin'de öldürülmesine benzer olayların önüne geçebilmek için toplu taşımacılığın anayasası Toplu Taşıma Yönetmeliği değişti

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı ASAT Toplantı Salonu'nda gerçekleşti. Meclisi geçen ay düşerek omzundan sakatlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yönetti. Mecliste, toplu taşımacılığın anayasası olarak nitelenen Toplu Taşıma Yönetmeliği oy birliği ile değiştirildi. Bu değişikliklerin, Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesinin kalplerde açtığı yara daha kurumadan gerçekleşmesi, yönetmeliğin önemini arttırıyor.

TOPLU ULAŞIMDA YER YOK

Eski yönetmelikte sadece 'yüz kızartıcı suçlar ile terör suçlarından sabıkalı olan kişiler' hiçbir şekilde özel toplu taşıma araçlarında çalışamaz hükmü yer alırken, yapılan değişiklik ile cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından herhangi birinden sabıkası olanların toplu ulaşım araçlarında çalışmasının önüne geçiliyor. Toplu ulaşımda çalışmak isteyenlerin, cinsel suçların yanı sıra uyuşturucu madde, terörle mücadele ve kaçakçılık suçlarına da bulaşmamış olmaları şartı getirildi.

ÜCRETLİ PLAJI CHP İSTEDİ
Meclis toplantısında ayrıca bedava deniz tartışması da yaşandı. CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş, daha önce ücretsiz hizmet sunulacağı açıklanan Konyaaltı sahilinde ücretli hizmet verilmesini eleştirdi. Menderes Türel ise geçen yıl sahilde ücretsiz hizmet verilmesine CHP grubunun tepki gösterdiğini belirterek, "Daha önce hiç ücretsiz şezlong ve şemsiye hizmeti sunulmamıştı. İlk olarak biz başladık. Buna en çok CHP itiraz etti. Bizden ücretli olmasını ifade eden sizlerdiniz. Burada yararlanan vatandaşlarımız arasında yaptığımız anketlerde de ücretli plaj isteyenlerin olduğunu gördük. Sizlerin de uyarılarına kulak vererek, belli bir kısımda ücretli hizmet vermeye başladık. Konyaaltı'nın tamamında duş ve tuvalet ücretsiz. Sadece bir kısmında şezlong ve şemsiye ücretli. Eleştiriler, siyasi etiğe yakışmıyor" dedi.

KAÇAK BÜFE ÇAĞRISI

Başkan Türel, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'e de kaçak büfelerle ilgili çağrıda bulundu. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in sahildeki tüm kaçak büfelerin Eylül ayında yıkılacağını açıkladığını hatırlatan Türel, "Beraber bu sorunu aşabiliriz. Alanya Belediye Başkanımızı kararlılığı konusunda tebrik ediyoruz. Aynısını Manavgat Belediye Başkanımızdan da bekliyoruz" dedi. Sözen ise göreve gelir gelmez 40 büfeyi yıktığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otobüslere Özgecan ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN