Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih yok ediliyor

Alanya Müze Müdürlüğü, ilçedeki 5 yıldızlı bir otelin işletmecileri hakkında sit alanlarında bazı yapılar yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Tarih yok ediliyor
Antalya'nın Alanya ilçesinde Müze Müdürlüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa aykırı çalışma yaptıkları tespit edilen beş yıldızlı bir otel hakkında işgalin durdurulması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ile Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Otelin denize dolgu yaparak iskele oluşturduğu, sahilde de bazı yapılar yaptığı, inşaatın belediye ekiplerince 3 kez mühürlenmesine rağmen çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

GEREKEN MUTLAKA YAPILACAK

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Kaymakamlık bünyesinde kurulan Kıyı Denetim Komisyonu ile sit alanlarında yasal olmayan yollardan çalışma yapanların belirlendiğini, bu yerler hakkında gerekli tedbirin alınacağını söyledi. Tanrıseven, "Son 2 ayda yaptığımız denetimlerde 89 otel, 9 site ve 14 işletme olmak üzere 112 yer hakkında yasal işlem yapıldı. Denetimlerde 96 otele de 470 bin lira idari para cezası uygulandı" dedi.

OTELLER TARİHE ACIMIYOR

Sahilleri korumayı, kaçak yapıların önüne geçmeyi amaçladıklarını vurgulayan Tanrıseven, "İnşaat yasağına uymayan yerlerle ilgili sahilde jandarma, denizde liman başkanlığı çalışmalar yapıyor" diye konuştu. Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) Başkanı Şerefnur Kayhan da MÖ 300'lü yıllara ait tarihi yapıların bulunduğu bölgenin yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Kayhan, ilçede çok sayıda otel işletmecisinin denize dolgu malzemesi dökerek iskele oluşturduğunu iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih yok ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN