Lösemili avukat için 3 günlük kampanya

Almanya'da bulunan uygun iliğin Türkiye'ye gelişinin 4-5 ayı bulacağını öğrenen lösemi hastası avukat için harekete geçen meslektaşları Kızılay'da 3 gün sürecek kan kampanyası başlatıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Lösemili avukat için 3 günlük kampanya
Antalya'da, 2 yıl önce lösemi (kan kanseri) teşhisi konulan avukat Mehmet Özgür Özkan'a, Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan donörden alınacak iliğin prosedür gereği 4-5 ayda ancak gelebileceğinin ortaya çıkması meslektaşlarını harekete geçirdi. Arkadaşlarının o kadar zamanı olmadığını belirten meslektaşları, Türkiye'de uygun iliği bulmak için Kızılay Antalya Kan Merkezi'nde 3 gün kan bağış kampanyası düzenleyecek.

HASTALIK NÜKSETTİ

Bir erkek çocuk babası avukat 40 yaşındaki Mehmet Özgür Özkan'a 2 yıl önce 'lösemi' teşhisi koyuldu. Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleşen tedavilerin ardından hastalığı yendiğini düşünürken, Mart ayında hastalık tekrar nüksetti. Sağlığına kavuşması için tek çaresi ilik nakli olan Özkan'a, yakın akrabalarından ilik alınmak istendi. Ancak uyumlu ilik bulunamadı. Bunun üzerine meslektaşları uyumlu iliği bulmak için Ulusal Kemik İliği Bankası'na başvurdu, ancak sonuç alınamadı. Antalya Barosu ise geçen Mayıs'ta Antalya Adliyesi'nde kan örneği toplama kampanyası gerçekleştirdi. Kampanyada toplanan örnekler İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'ne gönderildi, ancak şu ana kadar yine olumlu bir sonuç çıkmadı.

ALMANYA'DA ÇIKTI

Avukat Mehmet Özgür Özkan için zaman giderek daralırken, Dünya İlik Bankası aracılığıyla Haziran ayında Almanya'nın Frankfurt kentinde uygun donör bulundu. Fakat prosedür nedeniyle yurtdışından iliğin getirilip nakledilmesinin 4-5 ay sürdüğü öğrenildi. Uyumlu kök hücre üzerinde ileri aşama tetkikleri yapılırken, avukat arkadaşlarının gayretiyle Özkan için Brezilya'dan ABD'ye kadar uyumlu olabileceği düşünülen çok sayıda kök hücre daha bulundu. Bu kök hücreler üzerinde ileri aşama tetkik çalışmaları devam ederken avukat arkadaşları bir yandan da bürokratik süreçleri aşmak için çaba sarf ediyor.

BAĞIŞ KAMPANYASI

Antalya Barosu, yurtdışından gelecek olumsuz bir habere karşı hazırlıklı olmak ve Özkan'a uygun iliği bulmak için Kızılay Antalya Kan Merkezi'nde bugün başlayacak bir kan bağış kampanyası düzenledi. Çarşamba günü mesai saati sonuna kadar devam edecek kampanyayla uygun iliğin bulunması hedefleniyor. Kampanya için Özkan'ın memleketi Burdur'un Karamanlı ilçesi Mürseller köyünden de pek çok kişi gelerek kan bağışında bulunacak.

ZAMANA KARŞI MÜCADELE
Özkan'ın avukat arkadaşı Ezgi Altınkurt, konuyla ilgili Türk Kızılayı'nın Antalya'daki yetkilileriyle görüştüklerini, kampanyanın yapılacağı Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde merkezdeki personel sayısının arttırılacağını söyledi. Alınan kanların tamamının inceleneceğini aktaran Altınkurt, "Kan örnekleri üzerinde ileri aşama tetkikler yapıldıktan sonra, eldeki bilgiler ulusal veri tabanına giriliyor. Umudumuz bu kampanya sonunda uygun iliğin bulunması. Mehmet için zaman çok kısa. Ama gerek tetkikler gerekse yurtdışı için bürokratik süreç çok uzun. Belki uygun iliğe böyle ulaşabiliriz. Bu sadece arkadaşımız için değil ilik nakli bekleyen hastalar için de çok çok önemli. Biz herkesi bulundukları illerde kan bağışında bulunmaya da davet ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lösemili avukat için 3 günlük kampanya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN