Kayıp Almanlarla kapanabilir

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Kayıp Almanlarla kapanabilir

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, Rus turistlerde yaşanan 500 binlik kaybın Almanlarla kapatılabileceğini savunarak tanıtım atağına geçilmesini istedi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Rus turistlerde yaşanan 500 binlik düşüşün Alman turistle giderilebileceğini belirtti. Temmuz, Ağustos'ta oldukça hareketli bir dönem yaşanacağını aktaran Hacısüleyman, "Eylül, Ekim dönemi geçen yıla göre biraz zayıf geçebilir. Çünkü Rusya turizminde bir miktar gerileme yaşıyoruz. Yılsonuna kadar düşündüğümüzde Antalya'da yüzde 8'lik bir düşüşe neden olacak" dedi.

TANITIM ATAĞI BAŞLATILMALI

Rusya ve Ukrayna'daki gelişmelerin Türkiye dışında geliştiğini belirten Hacısüleyman, "Rusya'ya yapılan yaptırımlar da bizim dışımızda gelişiyor. Özellikle petrol fiyatlarının düşüklüğünden dolayı Rusya ekonomisi 2016 yılında da durumun aynı şekilde devam edeceği beklentileri var. Bizim bu yıl eksi 500 bin kadar Rus turistimiz var. Türkiye'ye yakın ve ilgisi olan ülkelerde turizm tanıtım atağını yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. Rus pazarındaki kaybı önlemek için Almanya'ya yönelmek gerektiğinin altını çizen Hacısüleyman, şunları söyledi: "Almanya'nın nüfusu 90 milyon ama Türkiye'ye gelen Alman sayısı 3.5 milyon civarında. Almanya'yı bizim açımızdan çok kolay, kazanabiliriz. İspanya'nın almış olduğu 11-12 milyon Alman sayısını bizim de ulaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bence ibremizi Almanya tarafına çevirsek bu kayıpları daha kolay kapatabiliriz."

TURİZMDEKİ DÜŞÜŞ İSTİHDAMA YANSIDI
2015 yılında Rusya pazarında yaşanan yüksek oranlı gerileme ve Avrupa pazarlarında görülen yavaşlama eğilimi, konaklama sektöründeki istihdama da olumsuz etki yaptı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Araştırma Geliştirme (AR-GE) Birimi'nin derlediği verilere göre, geçen yıllarda ortalama yüzde 10-12 aralığında büyüyen konaklama sektörü istihdamı, 2015 yılının ilk yarısında ancak yüzde 3,8 artabildi. 2014 yılındaki gelişme ise yüzde 12,8 olmuştu. Verilere göre, turizmde düşen yabancı ziyaretçi sayısı öncelikle turizm istihdamını geriletirken, yılın ilk yarısında yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 1 dolayında daralan Türkiye'de otellerdeki çalışan sayısı da geriledi. Otellerde sigortalı olarak çalışanların sayısı 2014 yılının 4 aylık döneminde yüzde 12,8 gelişme gösterirken, 2015 yılında bu büyüme eğilimi yüzde 3,8'e düştü. Öte yandan, her zaman Türkiye ortalamasının iki katı büyüme kaydeden turizm sektörü istihdamı da 4 aylık dönemde yüzde 7,3 gelişti, Türkiye istihdamı artışı ise yüzde 6,3 oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp Almanlarla kapanabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN