Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabelası burada ama han nerede?

Antalya'nın kalbi Kalekapısı'nda yer alan tarihi İki Kapılı Han kayıplara karıştı. Aslında han yerinde duruyor ama görebilene aşk olsun

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Tabelası burada ama han nerede?
Tarihi çarşılar, İstanbul'a gelen turistlerin bir numaralı uğrak yeri ve en hareketli turistik mekanları iken Antalya'da tam tersi bir durum yaşanıyor. Antalya'da, İstanbul'daki Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı gibi büyük olmasa da benzer işlevi üstlenebilecek olan İki Kapılı Han'ın hali içler acısı. Antalya'nın kalbi Kalekapısı'nda yer alan tarihi İki Kapılı Han, dev tabelalar ve güneşliklerle öyle bir saklanmış ki görebilene aşk olsun. Girişi bölümünde 'Eski Pazar' ve 'Antik Pazar' tabelaları olmasa, kenti gezmeye gelen turistlerin tarihi bir çarşıya girdiğini fark etmesi mümkün bile değil.

TARİHİ DOKU SAKLANMIŞ

Tarihi çarşının ön yüzü, sanki özenle saklanmış halde. Durum iç kısımlarda da farklı değil. Çarşının tüm duvarları, pazarda satılan ürünlerin vitrini haline gelmiş. Tekstil ürünleri ve çanta başta olmak üzere satışa sunulan hediyelik eşyalar ile güneşlik olarak kullanılan brandalar nedeniyle tarihi doku saklanmış durumda.

TAŞ DUVARLARDA KLİMA
Çarşının, Balbey Camisi'ne bakan arka bölümü ise aslında nasıl zarif ve güzel bir tarihi dokusu olduğunu gözler önüne seriyor. Taş duvarlara monte edilen klimalar bile bu güzelliği bozamıyor. Bu durum, özel bir gayret sarf edilmeden bile tarihi çarşının dokusunun ortaya çıkartılabileceğini gösteriyor.

ESNAF KABUL ETMİYOR

Kalekapısı Esnafları Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği (KALEDER) Başkanı Hasan Kilit konunun çözümünün esnafı bilinçlendirmekte olduğunu söylüyor. Bu konuda attıkları adımların tamama eremediğini ifade eden Kilit, "Tarihi çarşıda, tüm mağazalarda 50 santimetreye, 20 santimetre boyutunda tek tip pirinç tabelaların kullanılması yönünde adım attık. Ama esnaf bunu kabul etmedi" dedi.

BÜYÜK TABELA YANLIŞLIĞI

Esnafın tabela konusunda yanlış bir inanışa sahip olduğunu dile getiren KALEDER Başkanı Kilit, "Esnaf ne kadar büyük tabelası varsa, o kadar ilgi göreceği, insanların o kadar alışveriş yapacağı gibi yanlış bir anlayış içerisinde" diye konuştu. Günlük 100 bin kişinin Kalekapısı bölgesinden geçiş yaptığını ifade eden Kilit, "Turistler bölgeden yoğun olarak geçiyor. Eğer 'tarihi doku'yu ortaya çıkartabilirsek, daha çok turist pazara girerek alışveriş yapar" ifadelerini kullandı.

1999 YILINDA ÇARŞI OLDU
İki Kapılı Han ve Tek Kapılı Han, Pazar Hamamı ile birlikte, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca 1997 yılında koruma altına alındı ve 1999 yılında restore edilerek turistik bir çarşı haline getirildi. İki Kapılı Han'ın yapım tarihine ilişkin tek belge, batı bloğundaki dükkanlardan birinin üzerinde Avustralyalı bir şirkete ait 1860 yılını gösteren metal sigorta levhası. Hanın 19'uncu yüzyılın ikinci yarısından sonra yapılmış olduğu düşünülüyor. İstanbul'da Kapalı Çarşı nasıl bugünkü AVM'lerin atası sayılıyorsa, İki Kapılı Han da turizm devi Antalya'nın ilk otellerinden biri. Ancak çarşıya dönüştürüldüğü için bu özelliği ile hiç ele alınmıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabelası burada ama han nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN