Erdoğan'ın ziyareti yüz güldürdü

Giriş Tarihi: 4.8.2015
Erdoğan'ın ziyareti yüz güldürdü

Çinli firmalar ticari faaliyetleri ertelerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin ziyareti ihracatçıları rahatlattı

Antalya'nın en büyük ikinci ihracat pazarı olan Çin ile Türkiye arasında yaşanan Uygur krizi, ihracatçıyı düşündürürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin ziyareti Antalyalı ihracatçıların yüreğine su serpti. Çin'de Uygur Türklerinin oruç tutmasına izin verilmediği yönündeki iddialarla başlayan kriz, Türkiye'ye gelen Uzakdoğululara şiddet uygulanmasına varan bir dizi gerileme neden olmuştu. Bu olaylar sonrasında ticari faaliyetlerde ertelemeler yaşanmıştı.

İHRACATTA GERİLİM YARATTI
Çin, Rusya'nın ardından Antalya'nın en büyük ikinci ihracat pazarı konumunda. Temmuz sonu itibariyle Çin'e gerçekleştirilen ihracat 105 milyon 777 bin dolara ulaştı. Çin'e gerçekleşen ihracatın neredeyse tamamını mermercilik sektörü oluşturuyor. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, yaşanan siyasi krizin ihracatta önemli bir gerilim yarattığını söyledi. Satıcı, "Yaşanan siyasi kriz Çin'deki firmalarda bir tedirginlik yarattı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin ziyareti bu gerilime dur diyecektir. Gelecek günlerde tekrar harekete geçeceğine inanıyoruz" dedi.

1 YILDIR KAN KAYBEDİYOR

Her yıl yüzde 40'ın üzerinde büyüyen Çin pazarında bu yılın ilk 7 aylık dönemde büyümenin yüzde 19 olduğunu ifade eden Satıcı, "Mermer sektörü yaklaşık 1 yıldır kan kaybediyor. Belli bir azalma var. Türkiye dışında birçok ülke pazara girdi. Mısır ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke Çin'e ürün ihraç ediyor. Ticaret zorlaştıkça onu büyütmek de zorlaşacaktır. Tam bu dönemde bu olayların yaşanması ihracatta olumsuz bir etki yarattı. Ancak Cumhurbaşkanımızın tam zamanında gerçekleştirdiği ziyaretle durumun tersine çevrilebileceğine inanıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın ziyareti yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN