Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin mallarına karşı kadın dayanışması

Turistlere yönelik hediyelik eşya pazarı Çinlilerin elinde olan Antalya'da bu duruma tepki koyan kadın seramik sanatçıları el yapımı seramik hediyelik eşya üretimi için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 9.8.2015
Çin mallarına karşı kadın dayanışması
Turizmin başkenti Antalya'da, dünyanın 203 ülkesinden 12 milyonu aşkın turist ağırlamasına rağmen turistlerin yanlarında götüreceği hediyelik eşyaların sınırlı olması dikkat çekiyor. Antalya'da hediyelik eşya pazarı Çin ürünlerinin elinde. Üzerlerinde Antalya resimleri olan magnetlerden (Mıknatıs), kar kürelerine kadar pek çok ürün Çin'de üretilerek Antalya'da turistlere satılıyor. Hediyelik eşyalar arasında Yunanistan yapımı ürünler bile var ancak Türk malı sayısı oldukça sınırlı.

ÇİN MALI HATIRA
Nesrin Özkal, Çin malı hediyelik eşyalara tepki olarak bu işe başladıklarını belirterek, "Milyonlarca turist Antalya hatırası diye Çin malı ürün götürüyor. Bu durum çok acı. Bunu değiştirmek için üretime başladık. Daha ileriki aşamalarda bu üretimin kadınlar arasında yaygınlaşmasını sağlayacak ücretsiz kurslar düzenlenmesi için çalışacağız. Hem ev kadınları için bir gelir kapısı olur, hem de yöreye özgü hediyelik eşyalarımız olur" diye konuştu.

SİPARİŞ GELMEYE BAŞLADI

Nesrin Özkal, Yeter Arslanoğlu, Fatma Diyarbakırlı ve Aysun Benzer, Antalya'nın hediyelik eşyalarını üretmek için kollarını sıvadı. Birlikte Düş Sanat Atölyesi'ni kuran seramik sanatçısı kadınlar, Saat Kulesi, Yivli Minare, Üç Kapılar, Aspendos Tiyatrosu gibi Antalya'nın simge yapılarından oluşan el yapımı seramik magnetler hazırladı. Ayrıca tarihi Kaleiçi evlerinden esinlenilen minyatür yapılar da hazırlayan seramik sanatçıları, otellerle iletişime geçerek sipariş almaya da başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin mallarına karşı kadın dayanışması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN