Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Odun ateşinde lavanta yağı

Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde üretilen lavantanın yağı ve suyu, odun ateşi kullanılarak elde ediliyor

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Odun ateşinde lavanta yağı
Burdur'da Lisinia Doğa Proje Alanı'nda 200 dekara 2 yıl önce ekilen lavanta bitkisinin hasadı, Burdur Valisi Hasan Kürklü'nün de katıldığı programla yapıldı. Burdur'un bulunduğu coğrafyanın 'göller diyarı' olduğunu kaydeden Vali Kürklü, gelecek yıl lavanta toplama turları düzenleyerek turizm hareketliliği sağlayacaklarını kaydetti.

SATIŞA SUNULACAK

Veteriner hekim Öztürk Sarıca ise 200 dekarlık alanda ekim yaptıklarını, yaklaşık 30 ton yaş lavanta hasadı yapacaklarını, bundan da 200 kilo lavanta yağı, 3 ton lavanta suyu elde edileceğini söyledi. Lavanta serisi ürünleri Burdur'a kazandırmayı amaçladıklarını dile getiren Sarıca, "Elde edilecek üründen lavanta keseleri, yastıkları, kolonyaları, suyu ve sabunları üreterek satışa sunacağız. Pazar sıkıntısı olmayan bir ürün ve iç pazarda tamamen tükeniyor" diye konuştu.

ŞAHİNLER DOĞAYA KAVUŞTU
Programda, Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavileri tamamlanan 3 şahin de Vali Hasan Kürklü ve merkezdeki yabancı gönüllüler tarafından doğaya bırakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Odun ateşinde lavanta yağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN