Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90 trafoluk Kırcami krizi

Giriş Tarihi: 16.8.2015
90 trafoluk Kırcami krizi

Kırcami'de imar planına dava açılmasının ardında 90 trafoluk kriz çıktı. 132 trafo yerine, 42 trafo yeri ayrılması sürecin tıkanmasına neden oldu

Muratpaşa Belediyesi'nin yaptığı Kırcami planı açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Yıllardır imara açılması yılan hikayesine dönen Kırcami'de binlik uygulama imar planına Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yürütmeyi durdurma ve iptal istemi ile dava açıldığına ilişkin açıklama, bölge insanını hayal kırıklığına uğrattı. 2036 yılına kadar bölge elektrik dağıtım hizmetini yürütecek olan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, gecikmenin öncelikle şirketin planlarını da aksatacağına dikkat çekti.

132 İSTEDİ 42 VERDİ

Yapılan açıklamaya göre Muratpaşa Belediyesi, bölgenin uygulama imar planı için kendilerinden kurum görüşü talep etti ve bölge için elektrik master planı hazırlandı. Elektrik master planında, Muratpaşa Belediyesi'nden mevcut 22 trafo yerinin yeni yapılan planda korunması ve bölgenin enerji ihtiyacını karşılayabilmek için çekme mesafeleri dikkate alınarak 110 adet ilave trafo yeri talep edildi. Ancak talep edilen toplam 132 adet trafo yerinden sadece 42'si planda yer alınca kriz yaşandı. Planda ayrılan 42 trafo yerinin de trafo yapımına uygun olmadığını iddia eden Akdeniz EDAŞ askı sürecinde plana itiraz etti. İtiraz Muratpaşa Belediyesi tarafından reddedildi. Şirketten yapılan açıklamada, Muratpaşa Belediyesi ile yeniden görüşüldüğü, sorunun geçmiş dönemde 1/5 binlik imar planı hazırlanırken şirketten görüş alınmamasından kaynaklandığının iddia edildiği vurgulandı.

GECİKİRSE İŞLERİMİZ AKSAR
Kırcami imar planı uygulamasının en kısa zamanda tamamlanması için elektrik dağıtımı alanında gerekli planlamanın yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, Göksu 154/33 kV indirici trafo merkezi kurulması için 6 bin metrekare yer dahi tahsis edildiğini ve yatırım planına alındığı, bu yeni yapılacak merkezden Kırcami bölgesini besleyecek ana hatların da planlandığı vurgulandı. Açıklamada, "Dolayısıyla imar planını geciktirme gibi bir amacımız söz konusu olamaz. Böyle bir gecikme planlarımızı aksatacak olmasına rağmen şirketimiz açısından müşteri memnuniyeti, kaliteli ve sürekli elektrik tedarik etme yükümlülüğümüz her şeyin üstündedir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90 trafoluk Kırcami krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN