Toplu ulaşımda 5 yıl kaybettik

Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanı Atalay: Akaydın dönemi olmasaydı raylı sistemin 3. hattına biniyor olurduk. 4'üncü hat başlamış olurdu

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Toplu ulaşımda 5 yıl kaybettik
Nostaljik tramvaydan raylı sisteme, katlı kavşaklardan akıllı kart sistemine kadar Antalya ulaşımının son 18 yılında yaşanan tüm değişimlerin içinde olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay, Mustafa Akaydın döneminin raylı sistem için kayıp yıllar olduğunu ortaya koydu. Mustafa Akaydın'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde de Raylı Sistem Koordinatörlüğü görevini yürüten Atalay, "5 yıllık süre raylı sistemin ne kadar gerekli olduğunu anlatmakla geçti" dedi.

4. HAT HAZIRLANIRDI

Akaydın döneminde hazırlanan, "Raylı sisteme gerek yok, şehirde sıkıntı yaratır" tespitinin yer aldığı raporun kendisini çok şaşırttığını anlatan Atalay, "1997 yılından beri Antalya'da raylı sistemin gerekli olduğu bir gerçek. 1997 yılında yapılan araştırmalar da raylı sistem ihtiyacını ortaya koymuştu zaten" diye konuştu. Yeni yapılacak raylı sistemlerle ilgili etütleri yaptıklarını anlatan Atalay, "Varsak' tan başlayıp Sakarya Bulvarı ile devam eden 3'üncü aşama raylı sistem projemiz var. Menderes başkanımızın ilk döneminde ihale sürecini başlatmıştık. İhale sürecimiz seçim dönemiydi. Seçimden sonra değerlendirmek üzere bekletmiştik ki zaten çok kısa bir süreydi. Sonra da gelen yönetim bu projeye sıcak bakmayınca rafa kaldırılmış oldu. 5 yıllık mola olmasaydı raylı sistemde Aksu hattı yani ikinci aşama ve Varsak hattı yani üçüncü aşama tamamlanmıştı ve şu an biniliyordu. Hatta dördüncünün çalışmaları yapılıyordu" dedi.

100'ÜNCÜ YIL BİTERDİ
Önceki dönemde sürekli tartışmaya açılan katlı kavşaklara sahip çıkan Hülya Atalay, "Antalya'da yol altyapısı, üzerinde gelişen kent kadar hızlı gelişemiyor. Şehir merkezindeki bir yolu genişletmeniz veya yeni yol açmanız mümkün değil. Bundan dolayı en mantıklı çözüm köprülü kavşak" diye konuştu. Doğu ve batıyı birbirine bağlayan 100'üncü Yıl Bulvarı'ndan saatte 2 bin aracın geçtiğini vurgulayan Atalay, "Bu caddede eğer katlı kavşaklar yapılmasaydı, bazı yerlerden dönüşlerin yasaklanması gerekirdi. Ayrıca tüm kırmızı ışıkların süresinin en azından iki dakikaya çıkması gerekirdi. Yani bir araç için yeşil ışık 6-8 dakikada bir yanacaktı. Bu da çok uzun kuyrukların oluştuğu bir tablo demek" dedi. Yeni katlı kavşak projeleri olacağını anlatan Atalay, ama bunun için 19 ilçenin de ulaşım çözümlerini kapsayacak olan Ulaşım Ana Planı'nın beklediğini söyledi.

NOSTALJİK TRAMVAY NE OLACAK?
Akaydın'ın başkan olduğu dönemde, "İşletmesi çok masraflı. Kaldırılması daha iyi olur" dediği, nostaljik tramvay Hülya Atalay'ın ilk göz ağrısı. 1997 yılında UKOME'de göreve başladığında ilk projesinin nostaljik tramvay hattı olduğunu anlatan Hülya Atalay, "Hasan Subaşı zamanında kardeş kentimiz olan Nürnberg, 3 adet tramvayı hibe yoluyla bize verdi. Elimizde bulunan 3 tramvayın maksimum gideceği uzaklık 5 kilometreydi. Biz de müze ile zerdalilik arasında projeyi başlattık" dedi. Nostaljik tramvayın iyi niyetle başlayan bir ilk adım olduğunu ifade eden Atalay, "Biz 3'üncü aşama raylı sistem hattını nostaljik hatta bağlayacağız. Nostaljik tramvay hattını da üzerinde modern raylı sistem araçlarının geçebileceği şekle getireceğiz. Nostaljik tramvayın güzergahı üzerinde modern raylı sistem araçları çalışacak" dedi. Nürnberg'den gelen 1956 model nostaljik tramvayların ise bu aşamanın ardından Kent Müzesi'nde sergilenmesi fikri ağır basıyor. Ancak nostaljik tramvay için Beach Park benzeri bir bölgede yeni bir hat oluşturulması da gündemde.

MEVLANA KAVŞAĞI GURUR KAYNAĞI
Mevlana Kavşağı'nda ilk projenin hazırlandığı dönemde üst köprü geçişi projesinin düşünüldüğünü anlatan Atalay, "Oradaki alt geçidi tasarlarken biz orada yapılacak üst geçidi öncesinden hesapladık. Trafik yoğunluğunun güney-batı yönü olduğunu biliyorduk. Ama önceliği kuzey-güney yönüne vermemizin nedeni 100'üncü Yıl'ı rahatlatmaktı. Bunun ne kadar başarılı bir çalışma olduğunu 100'üncü Yıl'a doğru uzanan yolun rahatlamasından görebiliyoruz. Doğu-batı yönlü bir üst geçitle trafiği daha da rahatlattık" dedi. Mevlana Kavşağı projesinin Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizen Atalay, "Çok geniş bir açıklığa sahip. Bu anlamda bir ilk. Bu projeyi gerçekleştirirken çok zorlandık. Karayolları Bölge Müdürlüğü dahi tereddüde düştü ve üniversite hocalarıyla çok ince hesaplamalar yaptılar. Mevlana Kavşağı bizim için gurur kaynağı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu ulaşımda 5 yıl kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN