Kaçak plajda kaçak asansör

Antalya'da SİT alanı Falezler üzerine kaçak olarak yapılan plajlar ölüme davetiye çıkarıyor. Plajlara iniş-çıkış için yapılan kaçak asansörler ise tehlikeyi daha çok arttırıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2015
Kaçak plajda kaçak asansör
Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından Birinci Derece Doğal SİT Alanı ilan edilen ve Antalya'nın inci gerdanlığı kabul edilen Falezler üzerindeki tahribat giderek büyüyor. Resmi kurumların bile yapılaşma yapmasına hatta denize iniş için merdiven bile yapılmasına izin verilmeyen Falezler, bölgedeki oteller tarafından katlediliyor.

ÖLÜME DAVETİYE
Falezler üzerine plaj yapmak için beton döküp üzerlerine mühendislikten yoksun, profil demirlerden plaj yapan oteller mantar gibi türüyor. Bunun en son örneğini Bilem Otel'e ait Bilem Beach oluşturuyor. Profillerden denize doğru mühendislikten yoksun bir platform yaparak devasa bir plaj yaratan otelin, kaçak plajına bir de kaçak asansör yapması ölüme davetiye çıkarıyor. Platformun altında deniz tabanına doğru monte edilen profil demirlerin görünmemesi için brandalarla kamufle uygulanması da gözlerden kaçmıyor.

KAÇAK VE RUHSATSIZ

Konuyla ilgili SABAH Akdeniz'in sorularını cevaplayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen, kaçak yapılarla ilgili ecrimisil işlemlerine başlandığını söyledi. Falezlerin kıyı kenar çizgisi altında yer alan kısmına ait tasarrufun sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nde olduğunu hatırlatan Taşkesen, "Komisyon tarafından Falezler üzerinde yapılmasına veya uygulanmasına yönelik olarak izin verilmiş platform veya asansör yapımı bulunmamaktadır" dedi.

KOMİSYONDA SORULDU

Doğal SİT alanlarında kalan bölgelerin kullanımına yönelik çalışmaların Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nda da görüşüldüğünü anlatan Taşkesen, Muratpaşa Belediyesi'ne kıyı uygulamaları hakkında günümüze kadar yapmış oldukları işlemler hakkında görüş sorulduğunu belirtti. Taşkesen, evrakların tamamlanmasının ardından konunun tekrar değerlendirileceğini ifade etti.

YIKILMADI

Muratpaşa Belediyesi tarafından yürütülen Eski Lara Yolu üzerinde bulunan Bilem Otel'in SİT alanında kalan falezler üzerindeki kaçak yapılaşmasının yıkımı da tam bir yılan hikayesine döndü. Otelin kaçak bölümlerinin yıkım çalışmaları Nisan 2011'de başladı. Yıkım kararı bulunan ruhsatsız yapılar arasında iskelenin yanı sıra bir de asansör bulunuyordu.

GİDEREK ARTIYOR

2010 yılından beri Bilem Otel tarafından Bilem Beach Club ismiyle işletilen sahil, yıllardır kaçak olarak hizmet veriyor. Bu tesisin dışında da kaçak olarak hizmet veren pek çok tesisin bulunması yetkili kurumların görevlerini yapmadıklarını gözler önüne seriyor. Anayasa'nın 43'üncü maddesini açıkça ihlal eden bu tesislerle ilgili işlem yapılmamasına duyarlı vatandaşlar tepki gösteriyor. Kaçak olarak platform kuran tesisler kanunları hiçe sayarken buna göz yumulması tepkileri artırıyor.

KİM SIZDIRDI?
Öte yandan SABAH Akdeniz'in yazılı olarak başvuruda bulunup Bilem Beach ile ilgili bilgi istemesi Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından işletmecilere sızdırıldı. Haber araştırması yapıldığını öğrenen Bilem Beach yetkilileri, araya hatırlı kişiler sokarak haber yapılmasının önüne geçmek istedi. Bilginin sızdırılması otel sahiplerinin kimden güç alarak kaçak plajı giderek büyüttüklerini ortaya koydu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bedrettin Taşkesen'in "Bilgiyi kim sızdırdı?" sorusuna, "Konudan haberi olan 3-5 kişi vardı. Bulmak çok zor" cevabı alınması ise düşündürücü bulundu.

YIKIM İHALEYE TAKILDI
Bölgedeki kaçak plajların yıkımının yapılmamasına ise Muratpaşa Belediyesi'nin yıkım ihalesinin henüz yapılamaması gerekçe gösteriliyor. Yıkımın, patlayıcı madde kullanılmadan, kırıcılı ekskavatörle ve kompresörlerle yapılacak olması ihaleyi zorunlu kılıyor. Daha önce yapılan ihaleler katılımcı firma olmaması veya katılımcı firmaların eksik evrak vermesi nedeniyle iptal edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak plajda kaçak asansör
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN