Akaydın'ın ekibi 6 milyonu unutmuş

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Akaydın'ın ekibi 6 milyonu unutmuş

Borç edebiyatı ile geçen 5 yıllık 'Akaydın' döneminde vadesiz hesapta unutulan 6 milyon lira esas sorunun yönetim biçimi olduğunu gösterdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde CHP'li Mustafa Akaydın döneminde yapılan yanlışların en çok iz bıraktığı birim Mali Hizmetler Dairesi oldu. Yöneticiler hizmet yerine siyasete yoğunlaşınca aksayan işler, belediyeyi ekonomik darboğaza soktu. Seçimlerin ardından yıkımın detayları da ayrıntılarıyla ortaya çıktı. Öyle bir örnek var ki yapılamayan yatırımların gerekçesi olarak mali yetersizliğin gösterildiği dönemde, esas yetersizliğin yönetim biçiminde olduğunu gözler önüne seriyor. O örnek: Bankalarda unutulan 6 milyon lira.

TAKİP EDİLEMEZ OLMUŞ


Akaydın döneminde yaşanan sıkıntıları aktaran Mali Hizmetler Daire Başkanı Selahattin Artun icralardan kaçmak için Büyükşehir Belediyesi'nin farklı bankalarda 300-400 hesap oluşturduğunu anlatarak, "Hesapları da kontrol edemez hale gelmişler. Görevi devralınca, hesapları inceledik. Bir banka şubesinde 5 yıldır vadesiz bir hesapta unutulmuş 4 milyon lira bulduk" diye konuştu.

FAİZİ 3 MİLYON LİRA


Artun, Türkiye'deki tüm bankaların merkezlerine yazı göndererek, 'Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Belediyesi, Antalya Hesap İşleri, Antalya Mali İşleri, Antalya Destek Hizmetleri' gibi herhangi bir isimle ve sıfatla hesap açılıp açılmadığını kontrol ettiklerini ifade etti. Artun, "Büyükşehir adına hesap açılmış ama isim değişikliği olmuş. İcra takibi de konulmamış. Diğer bankalarda da paralar bulundu. Toplamda 6 milyon liraya yakın para hesaplarda unutulmuş. Bunların faizi 3 milyon liraya ulaşıyor. Bu kadar dar boğazın içerisinde bu para unutulmuş" dedi. Akaydın döneminde değerlendirilemeyen tek gelir kaynağı bu unutulan milyonlar da değil. Büyükşehir Belediyesi'nin Akaydın döneminde takibi yapılmayan ilan ve reklam gelirleri, vergi ve harç gibi alacaklar toplamı 62 milyon liraya ulaşıyor. İlçe belediyelerden de alınması gerekip tahsil edilmeyen gelirler toplamı 15 milyon lirayı buluyor. Böylece peşine düşülmemiş olan toplam alacak 77 milyona çıkıyor. Hem de paraya en çok ihtiyaç duyulan ve hacizlerle boğuşulan bir dönemde…

14 BİN ÖDEME EMRİ

Selahatin Artun, Büyükşehir Belediyesi'nin 62 milyon liralık alacağı için borcu olan esnafla önce yüz yüze görüşüldüğünü, ardından yazı gönderildiğini anlattı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda 62 milyon liralık alacağın büyük bölümünün tahsil edildiğini dile getiren Artun, tam 14 bin ödeme emri çıkartıldığını duyurdu.

İLÇELERDEN 15 MİLYON LİRA

İlçe belediyelerden alınması gereken alacakların alınmadığını anlatan Artun, "5393, 5216, 2464 sayılı kanunların yap dediği tüm ödemelerin tahsili, içinde bulunulan manevi çöküşten dolayı yapılmamış. Sadece otopark konusunda takibi yapılmamış ödeme 6.1 milyon lira dolayında. Toplamda tahakkuka bağlanmış ama takibe alınmamış tutar 15 milyon lirayı buluyor. Tüm bunların takibi ve tahsilini yaptık" dedi. Artık tüm hesapların kontrol altında olduğunu anlatan Artun, toplanılması gereken tüm yasal gelirlerin de toplandığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akaydın'ın ekibi 6 milyonu unutmuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN