Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmcinin tatil sevinci

Başbakan Davutoğlu'nun okulların geç açılacağını müjdelemesi turizmcileri sevince boğdu. Sektörden kararı alan hükümete teşekkür mesajları yağıyor

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Turizmcinin tatil sevinci
Yabancı turist sayısında yaşanan kaybı iç pazarla telafi etmeye çalışan turizmcilere müjde Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan geldi. Başbakan Davutoğlu'nun okulların açılış tarihinin 28 Eylül'e ertelendiğini açıklamasının ardından sektörden hükümete teşekkür mesajı yağdı. Ramazan Bayramı'nda son yılların en yoğun iç pazar hareketini yaşayan turizmciler, bu karar sonrası Kurban Bayramı haftası için de iç pazara yönelik tur çalışmalarına başladı.

İÇ HAREKETLİLİK OLACAK
Konuyla ilgili talebi ilk dillendirenlerden olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kararın çok olumlu olduğunu ifade etti. Tatil döneminin Kurban Bayramı ile de birleşerek uzamasının iç turizm için çok olumlu olduğunu vurgulayan Ayık, "Türkiye içindeki tüm iç trafiği olumlu etkileyecek. Ramazan Bayramı'nda yaşanan hareketliliğin bir benzerinin yaşanmasını bekliyoruz" dedi. Tatil süresiyle ilgili açıklamanın erken yapılmasının da önemine dikkat çeken Ayık, "Şimdiden açıklanması tesislerin ve tur operatörlerinin hazırlık yapmasını kolaylaştırdı" dedi. Bazı otellerin sezonu bu yıl erken kapatmaya hazırlandığını hatırlatan Osman Ayık, "İç hareketlilik umarım tesislerin sezonu uzatmasına da katkı sağlar. Çok üzücü olayların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Umarım bu olaylar da bayramla birlikte bir daha başlamamak üzere tatile girer. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ZAMANLAMA DOĞRU

Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Yavuz Torunoğulları da kararın doğru zamanda verildiğini belirterek Başbakan Davutoğlu ve bakanlara teşekkür etti. Kararın erken açıklanmasının önemine değinen Torunoğulları "Hem tur operatörleri, hem yolcular, misafirler planlamasını daha iyi yapabilecek. İç pazarda Eylül sonu zaten sezonun düştüğü bir dönem. Okulların açılışının ertelenmesinin Eylül ayının komple toparlanmasına etkisi olacağını düşünüyorum" dedi.

DOĞRU TALEP KARŞILIK BULDU
Bodrum ve Marmaris Belediye Başkanları ile birlikte okulların açılış tarihinin ertelenmesi yönünde girişimlerde bulunan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı da ertelemeden en mutlu olan isimlerin başında geliyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olmak üzere herkese teşekkür eden Saatcı, "Demek ki doğru talepte bulunulunca, doğru karşılık alınabiliyor" dedi. Kararın sahil bölgeleri için önemine dikkat çeken Saatcı, "Yabancı turist sayısında zaten büyük düşüş var. Tatilin uzaması iç turizmi hareketlendirecek. 15 gün turizmcilerin ve bölge esnafının yüzü gülecek. Sahil bölgeleri rahat bir nefes alacak. Esnafın yüzü gülerse, tüm Türkiye'nin yüzü güler. Bu kararda sivil toplum örgütleri ile bizim de katkımızın olması bizi mutlu etti" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcinin tatil sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN