Esnaftan alınan harç değil haraç

Alanya'da daha önce belde iken ilçeye bağlanan esnaf ruhsat yenilemek zorunda kaldı. Alanya Belediyesi ise harç istedi. Diğer ilçelerde harç alınmadığını duyan esnaf isyanda

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Esnaftan alınan harç değil haraç
Yeni Büyükşehir Yasası ile belde belediyeleri ilçelere katıldı ve köyler mahalle oldu. Böylelikle eskiden belde olan yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren esnafın, kapatılan belediyeden aldığı tüm ruhsatları yenilemesi gerekti. Yaşanan bu değişiklikte esnafın hiç suçu olmadığı için Antalya'da pek çok ilçe belediyesi ruhsat değişimini ücretsiz yerine getirmeye başladı.

ALANYA PARA İSTEDİ

MHP'li Adem Murat Yücel'in yönettiği Alanya Belediyesi, diğer ilçelerin aksine zorunlu ruhsat değişikliği için Deli Dumrul misali esnaftan metrekare başına para istedi. Komşu Manavgat'ta belediyenin ruhsat yenileme işlemlerinden para almadığını öğrenin Alanyalı esnaf Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e isyan etti. Ama hiçbiri korkusundan ortaya çıkıp derdini anlatamadı.

HARÇ ALINMASIN

Esnaf derdini açıklamaktan çekinince onlar adına konuşmak, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok'a düştü. Gelen şikayetler üzerine konuyla ilgili açıklama yapan Sevimçok, "Öncesinden ruhsatı olup da beldelerin kapanması nedeniyle yaşanan adres değişikliği nedeniyle ruhsatı yenilenen esnaftan harç alınmasın. Esnafa destek verilsin" dedi.

RUHSATSIZLARı DENETLEYİN

Ruhsatını yenilemek isteyen esnafın işini doğru yapmaya çalışan esnaf olduğunu vurgulayan Abdullah Sevimçok, "İşini iyi yapmaya çalışan esnafa destek verilmeli. Belediyeler kendilerine gelir sağlamak istiyorsa, hiç ruhsatı olmadan çalışanları tespit etsin, onları ruhsatlandırsın ve gelir elde etsin. İşini iyi yapan esnafın üzerinden değil" diye konuştu.

ALANYA'DA ORAN YÜZDE 20
Turistik beldelerde ruhsatsız esnaf sayısının çok yüksek olduğunu anlatan Sevimçok, "Alanya gibi turistik ilçelerde neredeyse her 100 esnaftan 20'si ruhsatsız. Yıllardır ruhsatsız çalışan binlerce esnaf var. Belediyelerin buna dur demesi gerekiyor. Her şeyini doğru yapan esnaftan ziyade, belediyelerin bu ruhsatsız esnafa yoğunlaşması gerekiyor. Böylece belediye de gelir elde etmiş olur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaftan alınan harç değil haraç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN