Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel karar arabamı sattırdı

Paralel örgütün hedefi haline gelen Antalya Ekspres gazetesinin imtiyaz sahibi Haşmet Öyken, ağır tazminat kararı yüzünden arabasını sattığını söyledi

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Paralel karar arabamı sattırdı
Antalya'da yerel yayın yapan Antalya Ekspres gazetesi, yerel seçim döneminde sayfalarını satın alma teklifini kabul etmediği paralel örgütün hedefi haline geldi. Bununla kalmayıp dönemin CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile paralel örgütün arasındaki işbirliğini deşifre eden Antalya Ekspres gazetesi, çok ağır bir tazminatla cezalandırıldı. 6 yıl 11 ay çalışan ve kendi isteği ile ayrılan eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Yavaşlar'ın açtığı davada, yerel bir gazetenin kapısına kilit vuracak bir tutar, tam 120 bin lira tazminata hükmedildi. Gazetenin imtiyaz sahibi Haşmet Öyken yaşananları SABAH Akdeniz'e değerlendirdi.

GİZEMLİ BULUŞMA

Haşmet Öyken, fitilin 30 Mart yerel seçimleri sürecinde paralel örgütün kendi hazırladığı sayfaları gazetede yayınlatma teklifiyle ateşlendiğini açıkladı. CHP Konyaaltı Belediye Meclis Üyesi Sıtkı Soydal'ın yerel seçimler öncesi bir Şubat akşamı kendisiyle görüşmek istediğini anlatan Öyken, yaşanan gelişmeyi şöyle anlattı: "Görüşmeye gizemli bir hava verildi. Soydal, beni gazeteden arabasıyla aldı. Cep telefonlarımızı, onun talebi üzerine arka koltuğa bıraktık. Dinlenme ihtimaline karşı bir önlem olduğunu söyledi. Görüşmeyi sahil yolunda ilerlerken arabada yaptık. Bana kendisinin Gülen Cemaatinin adayı olarak CHP'den Konyaaltı Belediye meclis üyesi adayı olduğunu söyledi. Yerel seçimler sürecinde bana bazı sayfalar getireceğini ve bu sayfaların Antalya Ekspres gazetesinin içerisinde dağıtılmasını istediğini söyledi. 50 bin adet basılacağını ve bu gazetelerin dağıtımının kendileri tarafından yapılacağını söyledi. Ben bu teklife karşı çıktım. Dışarıda çalışması yapılan hiç bir sayfanın gazetemin içerisine girmesine izin veremeyeceğimi söyledim."

KABUL EDEN GAZETELER

Soydal tarafından getirilen teklifin yerel bir gazetenin reddetmesinin zor olduğu bir rakam olduğunu açıklayan Öyken, "Ama cemaat benim felsefeme ve gazetemin dünya görüşüne ters bir akım. Çete yapılanmasının gündemde olduğu bir süreçte gazetemi hükümete ve AK Parti'nin Antalya'daki adayı Menderes Türel'e karşı kullandırtmam mümkün değildi" dedi. Kendisinin reddettiği şekliyle hazırlanmış sayfaların bir sonraki hafta Beyaz Gazetesi'nde çıktığını anlatan Haşmet Öyken, "Bize teklif hafta sonu geldi. Hafta içi de Beyaz gazetesinde kullanıldı. Antalya gündeminin hiç duymadığı isimlere köşe yazısı yazdırılmış, Antalya'yla tamamen bağlantısız, sadece iktidara karşı ve cemaate yararlı haberlerin yer aldığı bir gazeteydi. Ardından Antalya gazetesinde bu haberler kullanılmaya başlandı. O sırada Antalya Gazetesi'nin satılması gündemdeydi. O süreçte gazeteyi Sıtkı Soydal'ın oğlu Onur Fazıl Soydal aldı. Ve gazete seçim döneminde benzer yayınlara devam etti" dedi.

AKAYDIN VE CEMAAT

Bu süreçte kendisinin de cemaatin iç yüzüyle ilgili haberlere gazetesinde yer verdiğini ifade eden Öyken, "SABAH Gazetesi'nde Sevilay Yükselir'in Mustafa Akaydın'ın Fethullah Gülen'le görüştüğü şeklinde bir haber vardı. Bana gelen bir istihbarat vardı. ATSO Meclis Başkanı İzzet Bayar'ın kayınpederi Nevzat Ayvacı'nın görgü tanığı olduğu iddia edildi. Bunu köşe yazısıyla gündeme taşıdım. Esas patlama olayı cemaatin imamlarının SABAH gazetesi tarafından deşifre edilmesiydi. Tarık Şen'in Akdeniz İmamı olduğu ortaya çıktı. Benim de elimde Akaydın'la fotoğrafı vardı. Bu fotoğraf, Akaydın'ın cemaatle zaman zaman bir araya geldiğinin göstergesiydi. Aynı masada oturmalarını haber yaptım. Tekzip edilmesi istendi, itiraz ettik. Mahkeme bu bir gazetecilik başarısıdır dedi ve reddetti" diye konuştu.

DİK DURUŞ CEZALANDIRILMAK İSTENDİ
HAŞ- MET Öyken, "Bir yerden bize vurmak istiyorlardı. Bunu eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hasan Yavaslar'ın açtığı dava ile gerçekleştirdiler. Kararı araştırdık. 6'ncı İş Mahkemesi Hakimi Yusuf Bulut'un ismi çıktı. Bir araştırdık, MIT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili Antalya'da gözaltına alınan Savcı Süleyman Bagrıyanık'a gözaltı sırasında kendisine destek verdiğini öğrendik. Parçaları birleştirdik. Bir tarafta paralelle bir arada olduğu ortaya çıkan bir savcı diğer tarafta bizim aleyhimize karar veren bir hakim var" ifadelerini kullandı.

ARABAMI SATTIM
Kararla ilgili temyize gittiklerini ifade eden Öyken, "Temyize gitmek için 120 bin lirayı bloke etmek gerekiyor, bunu yatırdık. Arabamızı sattık, dostlardan borç aldık, çoluğumuzun çocuğumuzun nafakasını yatırdık. Çünkü hiç bir yerel gazetenin ekonomik durumu bankadan 120 bin liralık teminat mektubu alacak boyutta değil" dedi. Öyken, Hasan Yavaşlar'ın şu an Sıtkı Soydal'ın oğlunun sahibi olduğu Antalya gazetesinde Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğunu, ayrıca aynı gazetenin imtiyaz sahibi olan Ali Orhan'ın da yine daha önce çalıştığı Ekspres gazetesi aleyhine tazminat davası açtığına dikkat çekti. Öyken, "CHP seçimi kaybetmesiydi Gülen cemaati Akaydın marifetiyle Büyükşehir'in içerisinde yuvalanmış olacaktı" dedi.

ANTALYA / SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel karar arabamı sattırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN