Karaçal Barajı ile bereketli topraklar

Karaçal Barajı'nın su tutmasının ardından yıllardır hububat yetiştirilen bazı köylerde artık silajlık mısır, yonca, sebze ve meyve yetiştiriciliği de yapılacak

Giriş Tarihi: 30.8.2015
Karaçal Barajı ile bereketli topraklar
Tarımsal sulamada büyük önem arz eden Burdur Karaçal Barajı'nın tamamlanıp, su tutmasının ardından, bazı köylerde sulu tarıma geçildi. Yaklaşık 50 bin dekar araziyi kaplayacak olan sulu tarımla birlikte artık sebze ve meyve yetiştiriciliği de hareketlenmeye başladı. Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Yarıköy Muhtarı Hasan Kapkın'ın Kumluca Köyü'nde yetiştirdiği kavun tarlasında incelemelerde bulundu. Barajdan su gelmesiyle birlikte, ilerleyen zamanda Müslümler, Kumluca, Yarıköy, Yazıköy, Akkaya gibi su sıkıntısı çeken köylerde sebze ve meyve yetiştiriciliğinin de ön plana çıkacağını aktaran Başar, su kaynaklarının azlığına dikkat çekerek, damla sulamanın önemine değindi. Uzun yıllardan beri su sıkıntısı çeken köylerde, artık silajlık mısır, yonca, sebze ve meyve yetiştirmeye başladığına dikkat çeken Kapkın, "Şu anki bölge Burdur'un bir nevi GAP'ı haline dönüştü. Daha önce su olmadığı için, köylüler sadece hububat yetiştiriyorlardı. Şimdi ise yaklaşık 70-80 bin dönüm arazide sulu tarım yapılıyor. Göründüğü gibi arazilerimiz çok geniş. İyi kullanıldığı takdirde, çiftçilerimizin yüzü güler" diye konuştu.

SERALAR ÖNE ÇIKACAK

Bölgenin, hem Türkiye'yi besleyebileceğini hem de hayvancılığın daha da canlanacağını aktaran Kapkın, "Çiftçi önceden mısır ve yonca bulamıyordu. Su olmadığı için bunların hepsini dışarıdan satın alıyordu. Şuanda 7 köy, sulamadan faydalanıyor. Topraklara daha sebze ekilmemiş. İnşallah bundan sonra sebze yetiştiriciliği ve sera ön plana çıkar" ifadelerine yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaçal Barajı ile bereketli topraklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN