Muratpaşa'da Ermenek isyanı

Muratpaşa'da Ermenek isyanı

Muratpaşa Belediyesi 36 taşınmazını satışa çıkarınca Ermenek mahallesinde tapusu olmayan vatandaşlar ellerindeki pankartlarla belediye binasını bastı

Muratpaşa Belediyesi, Ermenek Mahallesi'ndeki 36 taşınmazını açık teklif usulü ile ihaleye çıkardı. Satış yapılacağının duyurulmasıyla Ermenek Mahallesi'nde başlayan huzursuzluk dün ihale saatinin yaklaşmasıyla zirve yaptı. Bölgede yaşayan ve tapusu olmayan vatandaşlar kendi arsalarının da ihaleye çıkarılacağı iddiasıyla belediye binasını bastı. 'İhale iptal' ve 'Başkan buraya' sloganları atan kalabalık, ihalenin iptal edilmesini istedi. Yaklaşık 300 kişiyi bulan kalabalığın taşıdığı ve üzerlerinde 'Ümit dedik satışa geldik. Komşumuz dediniz, yerlerimizi yediniz. İşgalci değil hak sahibiyiz. Fakiriz, onurluyuz, borcumuzu öderiz" yazan pankartlar dikkat çekti.

BAŞKAN YOK YARDIMCISI VAR
İçeriye girmek isteyen öfkeli kalabalığı güvenlik görevlileri engelledi. Ermenek Mahallesi Muhtarı Hüseyin Elmalı ve mahallelilerden bir grup belediye binasına girerek Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Murat Şimşek'le bir araya geldi. Konuyla ilgili bilgi veren Şimşek, Vatandaşın toplanmasına bilgi kirliliğinin neden olduğunu belirterek, "Sanki Ermenek mahallesi tümden ihaleye çıkıyor gibi bir inanış var. Orada oturanların hiçbirinin arsası ihaleye çıkmayacak" diye konuştu. Şimşek'in bu açıklamasına karşın ihale ilamında yer alan 36 arsanın arasında 3 ticarethane ve 5 tane de depo, baraka yada kulübe olarak nitelendirilen yapının olduğunu ifade eden vatandaşlar, Şimşek'e tepki gösterdi. Şimşek ise "Orada oturan hiç kimse bu ihalenin konusu değil. Ticarethanelere ben de şaşırdım. Bir şekilde girmiş. Ama biz bu 3 ticarethanenin üzerini çizeceğiz" dedi ve ihale öncesi 3 ticarethanenin ihale dışı bırakıldığı açıklandı. İhale ilamında ayrıca 12 subasman, 5 tel örgüyle çevrili alan, 3 sera, 2 bahçe de arsalarda yer alan 'işgaller' olarak dikkat çekiyor.

RANTI YÜKSELİYOR

Ermenek Mahallesi'nin her yıl rantının yükseldiğine dikkat çeken Şimşek, "Metrekare fiyatları artıyor. 10 yıl önce ihaleye çıkılsa metrekare fiyatı 50 lira olan yerler, bugün 300 liradan başlıyor. Gelecek yıl 400 lira olacak. Gelin bin tane yeri ihaleye çıkartalım, serası olan da alsın, evi olan da. Dışardan zaten kimse gelmez. Antalya büyüyor. Rant artıyor. Bazı mahalleliler gelip arsaların daha pahalanmadan ihaleye çıkartılmasını istiyor. Onu da yapacağız. Çünkü bu sene 300'e alamazsa, gelecek sene 400'e çıkacak" diye konuştu.

ZAMANINDA TAPULAR VERİLMİŞ
Bölge halkına tapu verilmesi için yasa değişikliği gerektiğini ifade eden Şimşek, "2001 yılında bölge halkına çağrıda bulunulmuş. 'Gelin yeriniz varsa bildirimde bulunun, hak sahibiyseniz tapunuzu verelim' denmiş. 83 kişi tapusunu almış. Ama birçok vatandaş zamanında bu başvuruları yapmamış. Şu anda mevzuat, bölgede oturanlara tapu verilmesine izin vermiyor. Onun olması için kanun değişikliğine ihtiyaç var. Nasıl hazine taşınmazları, üzerindeki kişiye satılabiliyorsa, belediye taşınmazlarının da 2000 yılından önceden beri orada oturanlara satılmasının önünün açılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İHALE İPTAL EDİLDİ
ERMENEKLİLERİN isyanı işe yaradı ve Muratpaşa Belediyesi Encümeni, ihaleyi iptal etti. İhale iptaline gerekçe olarak, şartnamede ihaleye ilişkin teminatlarının yatırılması için iki ayrı saat belirtilmiş olması gösterildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; "İhalesiz satış yapılabilmesi için yasa değişikliği mücadelemiz sürmektedir. 2016 Mart ayına kadar yeni ihale yapılmayacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muratpaşa'da Ermenek isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN