Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liste yarışı kızıştı

AK Parti'de aday adaylığı başvuruları sona erdi. Geçen seçimde 3 dönem kuralına takıldığı için aday olamayan Çavuşoğlu taşları yerinden oynatacak. Elvan'ın da listede olma ihtimali yüksek

Giriş Tarihi: 5.9.2015
Liste yarışı kızıştı
Erken seçim için 31 Ağustos'ta başlayan milletvekilliği aday adaylığı başvuruları AK Parti için 3 Eylül itibariyle tamamlanırken, MHP'de 6 Eylül ve CHP'de 7 Eylül'e kadar devam edecek. AK Parti'de 7 Haziran seçimlerinde 3 dönem kuralına takıldığı için aday olamayan Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yeniden milletvekili aday adayı oldu. Seçim hükümetinde görevini Feridun Sinirlioğlu'ya devreden Çavuşoğlu, 2002, 2007 ve 2011 seçimleri gibi Antalya'dan adaylık başvurusunda bulundu. Çavuşoğlu'nun adaylığının, AK Parti listesinde taşları yerinden oynatacağı, 7 Haziran seçimlerinde Antalya'dan birinci sıradan aday gösterilen Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan'ın da tekrar aday adayı olduğu bilgisi 'AK Parti Antalya'da gövde gösterisi yapacak' yorumlarına yol açtı. Elvan'ın tercihini yine Antalya'dan yana kullandığı öğrenildi. Lütfi Elvan'ın Konya başta olmak üzere farklı illerde aday gösterileceği de konuşulan konular arasında yer aldı.

İLK SIRA SÜRPRİZ
Elvan'ın da Antalya'dan aday gösterilmesi halinde Antalya listesinde ilk sıra için iki güçlü isim öne çıkıyor. Birinci sıra için iki eski Bakan olan Çavuşoğlu ve Elvan arasında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun tercih yapacağı ve bu tercihte hayli zorlanacağı ileri sürülüyor. AK Parti Genel Merkezi'nin bu tercihe yön vermesi için Antalya'da 'Kimleri tekrar aday görmek istersiniz' adı altında anket yaptırdığı ve vatandaşların 7 Haziran'da ortaya konan projelerin devam etmesi için Lütfi Elvan'ı tercih ettikleri alınan bilgiler arasında yer aldı. Antalyalıların çoğunluğu ilk iki sırada Elvan ve Çavuşoğlu'nun yer almasına sıcak bakmaları kaybedilen bir milletvekilliğini geri almak için iyi bir hamle olarak yorumlanıyor. Çavuşoğlu'nun aday olmasıyla Alanya bölgesinin diğer ismi Sena Nur Çelik'in durumu merak konusu oldu. Çelik'le birlikte Alanya bölgesinden listede iki isim yer alma ihtimali de bulunuyor.

SKM BAŞKANLARI BELLİ

AK Parti Antalya İl Başkanlığı, SKM'lerin hem il hem de ilçelerde kurulması için çalışmalara başladı. Seçim çalışmalarını koordine edecek il ve Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı'ndaki SKM başkanları da belli oldu. İl SKM'nin 7 Haziran öncesinde olduğu gibi Mustafa Atılgan'a emanet edildiğini belirten AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, "1 Kasım'da yapılacak genel seçimle ilgili hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. SKM başkanlarını belirledik. Muratpaşa'da Osman Dirican, Kepez'de Bahattin Bayraktar ve Konyaaltı'da ise Osman Ali Eciş olacak" dedi.

CHP 4.5'TAN 5 ÇIKARMIŞTI

Listesi merakla beklenen bir diğer parti ise CHP. AK Parti'nin fazladan alacağı 10 bin oy CHP'nin milletvekili sayısını 4'e düşürecek. 7 Haziran seçimlerinde '4.5'tan 5' milletvekili çıkaran CHP'de önseçim yapılmayacağı kesinleşti. Merkez yoklamasıyla belirlenecek CHP listesinde bir önceki önseçim sonuçlarının gözetilmesi ve listenin değiştirilmemesi gündemde.

CHP'LİLER DEĞİŞİM İSTİYOR

Mevcut milletvekilleri de başvurunun son gününü beklemeden genel merkeze müracaatlarını yaptı. 77 taşındaki Deniz Baykal'ın aday adaylığı başvurusu sayısı 11'e ulaştı. Ancak CHP'de listenin değiştirilmesini bekleyen bir grup da bulunuyor. Özellikle Mustafa Akaydın ve Devrim Kök'ün liste dışı kalması konusunda girişimlerde bulunan bazı partililer buna gerekçe olarak hem Akaydın'ın CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'la yaşadığı tartışmaları, hem de yerel seçimlerde alınan başarısız sonuçları gerekçe gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liste yarışı kızıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN