Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göl belgeseli finalde

Kurumaya yüz tutan Burdur Gölü'nün korunması için hazırlanan 'Göle Yas' belgeseli Avusturya 'Innsbruck Çevre Filmleri Festivali' kapsamındaki yarışmaya başvuran 552 film arasında finale kaldı

Giriş Tarihi: 6.9.2015
Göl belgeseli finalde
Su kapasitesinin 3'te 1'ini son 35 yılda kaybeden, her yıl 330 milyon ton suyun yok olduğu Burdur Gölü'nün korunması amacıyla geçen yıl 27 Eylül'deki Su Orucu ve Göle Yas etkinlikleri kapsamında hazırlanan 'Göle Yas' isimli belgesel, uluslararası bir başarı elde etti. Yönetmenliğini Mehmet Şafak Türkel'in yaptığı 'Göle Yas - Songs for the Lake' belgesel filmi 6 - 9 Ekim'de Avusturya'da 15'incisi düzenlenecek Innsbruck Çevre Filmleri Festivali'ne başvuran 552 film arasında ilk 11'de finale kaldı.

SIRA SALDA'YA GELDİ

Filmin yönetmeni Türkel, Burdur Gölü için verilen sözler tutulmadan, dünyanın sayılı göllerinden olan Salda Gölü için de tehlike çanlarının çalmaya başladığına dikkati çekti. Belgesele destek veren Burdur'daki Lisinia Doğa Yaşam Alanı'nın kurucusu Öztürk Sarıca ise TRT'nin belgesel yarışmasına katılan ve dereceye giremeyen filmin Avusturya'da elde ettiği bu başarıyla Burdur Gölü'nün sorunlarının uluslararası düzeye taşınması adına da önemli olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göl belgeseli finalde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN