Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhtaç ailelere destek çocukları evinde tuttu

Devlet, çocuklarının korunma altına alınmasını gerektirecek kadar yoksul ailelere destek verdi. Antalya'da destek alan aile sayısı bin 33'e ulaştı 'Sevgi Evleri' neredeyse boşaldı

Giriş Tarihi: 7.9.2015
Muhtaç ailelere destek çocukları evinde tuttu
Devletin koruması altına alınan çocukların büyük bölümünü sanılanın aksine kimsesizler değil, ekonomik zorluklar nedeniyle bakılamayan çocuklar oluşturuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu gerçeği görerek son yıllarda, ekonomik yardım ve destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailelerin parçalanmadan bir arada yaşamasını sağlamaya çalışıyor. Bu amaçla verilen sosyal ve ekonomik destekler sayesinde Antalya'da devlet koruması altındaki çocuk sayısında ciddi azalma olduğu bildirildi.

BİN 33 AİLEYE DESTEK

Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, doğrusunun çocukların kendi ailelerinin yanında bakılması olduğunu vurguladı. Sosyal ve Ekonomik Destek Projesi ile ekonomik zorluk yaşayan ailelerde, çocukların ebeveynlerinin yanından hiç ayrılmamalarını sağladıklarını anlatan Çalışkan, "Antalya'da toplam bin 33 çocuk için ailelerine 560 bin 281 TL yardım yapılıyor. Okulöncesi çocuklar için aylık 394 TL, ilköğretim öğrencisi çocuklar için 591 TL ve lise öğrencileri için ise 631 TL destek veriliyor" diye konuştu.

36 ÇOCUK EVİ
Çalışkan, verilen destekler sayesinde, normalde devlet korumasına verilecek çocukların ailelerinin yanında kalabildiğine dikkat çekti. Antalya'da devlet korumasındaki çocuk sayısıyla ilgili de bilgi veren Çalışkan, "Antalya'da 36 Çocuk Evi bulunuyor. 176 çocuk bu evlerde kalıyor. Her evde vardiyalı çalışan 3 bakım personeli var" diye konuştu.

YUVA BOŞALTILDI
Çocuk evlerindeki kız çocuklarına 18 yaşına kadar bakıldığını ifade eden Çalışkan, "Ayrıca Zeytinköy Çocuk Sevgi Evleri Sitesi'nde 88 erkek çocuğun bakımı yapılıyor. Burada 8 bağımsız ev var. 2 ev 0-6 yaş arası çocuklar için tahsis edildi" dedi. Sevgi Evi modeline geçilince Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nın da boşaltıldığını anlatan Çalışkan, "Zübeyde Hanım Çocuk Yuvası'nda şimdi 2 rehabilitasyon merkezimiz faaliyet gösteriyor. Madde bağımlıları ve istismara uğramış çocuklar burada bakım görüyor" dedi.

EV ORTAMI BAŞARIYI ARTTIRDI
Yurt ortamından ev ortamına geçilmesi öğrencilerin eğitim durumlarına da yansıdı. 2014-2015 eğitim öğretim yılında çocuk evlerinde kalan çocuklardan 28'i 'takdir belgesi', 33'ü 'teşekkür belgesi' ve 16'sı ise 'onur, üstün başarı ve iftihar belgesi' alarak başarılarını taçlandırdı. Zeytinköy Çocuk Sevgi Evleri Sitesi'nde ise 2013-2014 döneminde 4 olan 'takdir belgesi' alan sayısı 2014- 2015 döneminde 6'ya çıktı. 2013- 2014'te 6 olan 'teşekkür belgesi' sayısı ise geçen yıl 8'e ulaştı. Ayrıca geçen yıl 2 öğrenci de 'onur belgesi' aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhtaç ailelere destek çocukları evinde tuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN